ADEVARULBISERICII.RO redă reportajul cu interviuri realizat de TVR 1 la Mănăstirea Pantocrator în perioada 22-28 aprilie, când cinstitului cap al Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, a fost adus de la Mănăstirea Xenofont din Muntele Athos.
„În a doua săptămână după praznicul Învierii Domnului, între 22 și 28 aprilie, Mănăstirea Pantocrator din județul Teleorman a trăit un moment istoric: aducerea, pentru prima dată în țara noastră, a cinstitului cap al Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, de la Mănăstirea Xenofont din Muntele Athos.
Organizat cu prilejul hramului mănăstirii din Duminica Femeilor Mironosițe, acest eveniment de tradiție, ajuns la a XI-a ediție, a confirmat încă o dată statutul lăcașului de cult drept un veritabil centru al pelerinajului românesc.
„Una dintre cele mai frumoase mănăstiri cu care ne și mândrim, Episcopia o are ca pe o carte de vizită, este Mănăstirea Pantocrator de la Drăgănești-Vlașca, printre ultimele înființate și care, datorită binecuvântării Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, dintr-ale cărei sfinte moaște un fragment se păstrează și se cinstește în această mănăstire, a evoluat foarte frumos atât din punct de vedere al construcțiilor, cât și din punct de vedere al obștii monahale și al programului liturgic, specific vieții monahale, dar și activității pastoral-misionare pe care o poate desfășura o mănăstire în rândul credincioșilor.
An de an, la Duminica Mironosițelor, dar și la 22 iulie, când este ziua de prăznuire a Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, poporul credincios, pelerinii care s-au obișnuit să cerceteze această mănăstire, așteaptă cu nerăbdare organizarea acestor pelerinaje și surprizele pe care Sfânta Mironosiță Maria Magdalena le pregătește de fiecare dată, pentru că sfânta aduce de fiecare dată, la ziua de prăznuire, pe unul sau pe altul dintre sfinții Ortodoxiei, prin sfintele lor moaște, prin sfintele lor icoane făcătoare de minuni, spre bucuria credincioșilor și spre mângâierea obștii monahale care ostenește în această mănăstire de la Drăgănești-Vlașca.”, a spus, la TVR 1, PS Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului.
Începând din anul 2015, au venit la Mănăstirea Pantocrator, la întâlnirea cu Sfânta Maria Magdalena, unii dintre cei mai îndrăgiți sfinți ai Ortodoxiei: Sfânta Împărăteasă Elena, Sfântul Gheorghe, Sfântul Nectarie de la Eghina, Sfântul Spiridon din Corfu, Sfântul Ioan Rusul din Evia, Sfântul Ioan de la Rila și Sfântul Grigorie Decapolitul de la Mănăstirea Bistrița, județul Vâlcea. De asemenea, Brâul Maicii Domnului de la Mănăstirea Kato Xenia din Grecia a fost adus spre închinare la mănăstirea de la Drăgănești-Vlașca.
„În felul acesta, mănăstirea a devenit foarte cunoscută ca un loc de pelerinaj, ca un loc în care oamenii vin pe parcursul mai multor zile, atât la Duminica a treia după Paște, cât și la pomenirea sfintei din luna iulie, pe 22 iulie. De obicei sunt două-trei zile ale acestor evenimente ale hramului și atunci au timp să vină din mai multe zone din țară.
A devenit cumva tradițional acest pelerinaj aici, la sărbătoarea Sfintei Maria Magdalena, încât cei care organizează astfel de pelerinaje știu deja din timp, se interesează și reușesc să aducă foarte mulți oameni pentru a se folosi, pentru a se ruga. Sunt oameni care au nevoie să apeleze la tot felul de rugăciuni ale sfinților, la tămăduire, la vindecare. Sunt oameni care s-au vindecat sau oameni care mărturisesc că au primit răspunsul rugăciunilor pentru a naște copii sau pentru a-și întâlni perechea. Sunt tot felul de nevoi din acestea pe care sigur le avem cu toții și pe care oamenii, de multe ori, le caută în rugăciunile lor.”, a adăugat arhimandritul Sebastian Serdaru, starețul Mănăstirii Pantocrator.
Mănăstirea Pantocrator din județul Teleorman se află sub ocrotirea Mântuitorului Iisus Hristos, dar și a Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, pentru că în lăcașul de cult se păstrează cel mai mare fragment din moaștele sale de la noi din țară.
Sfânta Maria Magdalena este cinstită de Biserica Ortodoxă pe 22 iulie și este numită de Părinții Bisericii „întocmai cu apostolii”, fiind prima persoană căreia i S-a arătat Iisus în dimineața Învierii și cea care a mers să propovăduiască Învierea Mântuitorului.
„În Duminica a treia după Paște, Mănăstirea Pantocrator își serbează ocrotitoarea, pe Sfânta Mironosiță Maria Magdalena, cea care, împreună cu celelalte sfinte femei, sunt amintite în Evanghelie ca fiind ucenicele lui Hristos, care L-au urmat încă de când era în Galileea, au mers alături de El la Ierusalim, acolo unde Domnul a pătimit.
De altfel, sunt singurele protagoniste, am putea să spunem, ale evenimentelor de la răstignire și mai apoi ale Învierii. Ele sunt cele care au stat sub Crucea lui Hristos alături de Maica Sa și, mai apoi, primele care au mers la mormântul lui Hristos, ducând mirurile de mare preț pentru a unge Trupul Domnului.
Pentru a le aminti curajul, iubirea și toată evlavia aceasta pe care au purtat-o lui Hristos, Biserica a rânduit această Duminică a treia după Paște.”, a mai spus arhimandritul Sebastian Serdaru.
Pentru că anul acesta hramul mănăstirii din Duminica Femeilor Mironosițe s-a sărbătorit în apropierea zilei de pomenire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, a fost adus de la Mănăstirea Xenofont din Muntele Athos cinstitul cap al Sfântului Gheorghe.
Delegația athonită, condusă de părintele arhimandrit Alexios, starețul mănăstirii, a sosit la Pantocrator în ziua de 22 aprilie, fiind întâmpinată de credincioși cu emoție și bucurie.
„Sunt starețul Sfintei Mănăstiri Xenofont din Sfântul Munte Athos. Sunt acolo de 50 de ani și mă aflu aici în urma invitației Sfintei Mănăstiri Pantocrator.
Am venit, așadar, cu o mică obște de părinți, aducând aici moaștele Sfântului Gheorghe care sunt păstrate în sfânta noastră mănăstire. Sunt foarte emoționat, profund emoționat, pentru că în aceste două zile pe care le-am petrecut deja aici am putut sesiza evlavia poporului și dragostea și jertfa de a primi binecuvântarea sfântului.
Au venit de aici o delegație condusă de părintele arhimandrit Serafim. Au venit la mănăstirea noastră, ne-au făcut invitația și eu, trecând peste vârsta mea și gândindu-mă la dragostea pe care au avut-o și pe care o putem aduce împreună, am răspuns invitației și am venit aici.”, a precizat starețul Alexios Mantziris.
„Mănăstirea Xenofont este una dintre cele mai mari mănăstiri athonite, a 15-a mănăstire în dipticele mănăstirilor athonite. Este o mănăstire cu o tradiție bogată. Este o mănăstire în care Sfântul Gheorghe este cinstit cu foarte mare evlavie.
Acolo, în această mănăstire, se găsește inclusiv o icoană a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, venită în chip minunat din Constantinopol pe mare. Icoana este așezată în catoliconul Mănăstirii Xenofont, iar pe locul unde icoana a venit în chip minunat, pe țărmul din apropierea mănăstirii, există un izvor cu apă dulce, deși este în apropierea mării.”, a relatat arhimandritul Serafim Baciu, vicarul eparhial al Episcopiei Alexandriei și Teleormanului.
În ziua de 23 aprilie, ziua cinstirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Sfânta Liturghie arhierească a fost săvârșită la altarul de vară al Mănăstirii Pantocrator de către Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, împreună cu Preasfințitul Părinte Ieronim, Episcopul Daciei Felix, Preasfințitul Părinte Nectarie, Episcopul Irlandei și Islandei, și Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.
„Sfântul Gheorghe reprezintă un model foarte actual într-o vreme a multor apostazii, a multor renunțări la credință și mai ales într-o vreme a unei indiferențe pronunțate.
Sfântul Mare Mucenic Gheorghe ne aduce aminte de cuvintele Mântuitorului, de iubirea Lui, așa cum și Părinții Bisericii au așezat în ziua pomenirii sale cuvintele din Evanghelia după Ioan, care vorbesc despre iubirea ce trebuie să însuflețească comunitatea ucenicilor Domnului, să aibă iubire unii față de alții.
Iar dacă se observă și o atitudine contrară, Mântuitorul ne aduce aminte: «Dacă vă urăște pe voi lumea, gândiți-vă că mai întâi pe Mine M-a urât. Dacă pe Mine M-au prigonit și pe voi vă vor prigoni».”, a spus Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.
Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, dregător de seamă în oastea împăratului Dioclețian, care a ales în locul gloriei pământești mărturisirea lui Hristos, rămâne peste veacuri un simbol al credinței neclintite și al curajului suprem.
Rezistența sa în fața persecuțiilor din anul 303 și jertfa supremă au reprezentat o biruință a dreptei credințe asupra păgânismului.
Prezența vie a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe a fost simțită din plin la Mănăstirea Pantocrator, unde mii de suflete s-au unit în rugăciune în fața sfintelor sale moaște.
„El nu a socotit și nu a pus preț pe demnitățile lumii acesteia, nici pe bogăție, nici pe tinerețea lui. Era tânăr și pe toate a avut puterea de a le jertfi pentru dragostea lui Hristos. Pentru că atunci dragostea lui Hristos ducea până la martiriu.
Astăzi nu suntem în pericol de a ne jertfi viața pentru că Îl iubim pe Hristos, astăzi suntem însă chemați să jertfim toate plăcerile și patimile noastre pentru Hristos, fapt care înseamnă libertate în duh.”, a mai spus starețul Alexios Mantziris.
„Este o bucurie deosebită pentru foarte mulți români. Am văzut deja că încă de la primirea sfintelor moaște au venit în număr foarte mare. Până la urmă, asta este ceea ce cinstim cel mai mult la martiri: faptul că și-au dat sufletul pentru Hristos, faptul că au mărturisit credința până la capăt.
Așa cum cântăm și în cazul altor sfinți, faptul că au fost împunși precum mielul, precum Hristos, Care a fost străpuns, la fel și ei se aseamănă cel mai mult cu Hristos datorită acestui sacrificiu pe care l-au făcut pentru credință, devenind în felul acesta și modele pentru toți credincioșii Bisericii, pentru a răbda necazuri, pentru a-și păstra credința și mai ales pentru a-i considera modele și protectori pe drumul nostru acesta al mântuirii.”, a adăugat starețul Sebastian Serdaru.
În cele șapte zile de pelerinaj de la Mănăstirea Pantocrator, peste 250.000 de de credincioși din toată țara s-au închinat la moaștele Sfintei Maria Magdalena și ale Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.
Dincolo de participarea la slujbele de acatist, denii și sfintele liturghii care s-au desfășurat aproape fără întrerupere, lumina acestei întâlniri cu Sfântul Purtător de Biruință va continua, cu siguranță, să încălzească inimile credincioșilor, călăuzindu-le pașii spre mântuire.


