Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal, a spus, la finalul Sfintei Liturghii oficiate vineri la Catedrala Patriarhală, că „Ziua prăznuirii Sfântului Arhidiacon Ștefan este și ziua ocrotitorului diaconilor și arhidiaconilor din Biserica noastră”.
„Arhidiaconul Ștefan este unul din cei șapte diaconi aleși de către Colegiul celor 12 Apostoli pentru a se ocupa de slujirea săracilor, orfanilor, văduvelor din Biserică, înțelegând prin aceasta slujirea socială sau diaconală a Bisericii.
Au pus condiții pentru cei care trebuie aleși pentru această slujire, condiții care sunt valabile și astăzi pentru cei care doresc să intre în slujirea Bisericii, în cler, și anume: să aibă un nume bun, adică să fi avut un comportament frumos, un anumit prestigiu în comunitatea din care făceau parte; să fie plin de Duhul Sfânt, adică să aibă o viață duhovnicească puternică, recunoscută de către comunitate; și, de asemenea, să fie plini de înțelepciune, adică să fie cunoscători ai cărților sfinte și ai învățăturii Bisericii, toate acestea transfigurate de harul lui Dumnezeu, care dăruiește oamenilor adevărata înțelepciune.
Au fost aleși aceștia șapte pentru ca Apostolii să stăruiască în rugăciune și în slujirea cuvântului. Iată, deci, că lucrarea diaconală sau socială urma după rugăciune și după predicarea cuvântului, care rămân întotdeauna prioritățile absolute ale slujirii Bisericii.
Sfârșitul Arhidiaconului Ștefan este unul încoronat. Numele „Ștefan” în limba greacă înseamnă „coroană” (stefanos). În secolul al VII-lea, un poet creștin occidental latin din Spania a scris 14 imne închinate martirilor și a intitulat volumul în care le-a adunat „Peri Stefanos” (Despre cununile martirilor).
Iată că o astfel de cunună a primit Sfântul Arhidiacon Ștefan atunci când era ucis cu pietre. Iată care este atitudinea lui: el se roagă, pe când ucigașii lui aruncau peste el pietre. „Doamne, primește duhul meu”, asemenea Mântuitorului Iisus, învățătorul său, pe care L-a urmat până la moarte și care a zis pe cruce: „Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac”, cuvinte adresate celor care Îl răstigneau.
De aceea, astăzi, la Sfânta Liturghie, au fost mai mulți diaconi decât în mod obișnuit, și anume opt, cu unul mai mult decât cei hirotoniți de Sfinții Apostoli la Ierusalim, după organizarea Bisericii.
Le dorim tuturor diaconilor de la catedrala noastră și diaconilor în general mult ajutor de la Dumnezeu în slujirea lor sfântă.
În ultima vreme, slujirea diaconilor este cu precădere cea liturgică, dar, dintr-o fericită întâmplare, foarte mulți dintre diaconii Bisericii noastre sunt implicați și în slujirea diaconală, răspunzând fie de sectoarele sociale și filantropice de la eparhiile din țară, fie conducând instituții cu caracter filantropic, instituții medicale, cămine de bătrâni, cămine de copii, diverse instituții pentru pregătirea tinerilor și așa mai departe.
Lucrul acesta arată că ei sunt de o mare utilitate pentru slujirea diaconală, sau filantropică a Sfintei noastre Biserici”, a spus PS Varlaam Ploieșteanul.


