Românii ortodocși din Stockholm au adus cinstire, marți, Înaintemergătorului Domnului prin participarea la Sfânta Liturghie arhierească la Paraclisul Centrului Episcopal din capitala Suediei. Slujba a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Macarie, episcopul ortodox român al Europei de Nord, anunță Trinitas TV.
Preasfințitul Părinte Macarie s-a aflat și marți în mijlocul românilor din Stockholm, după ce luni ierarhul a binecuvântat Parohia Sfânta Treime din oraș. Marți, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului Episcopal, ocrotit de Sfinții Cuvioși Macarie cel Mare și Macarie Alexandrinul, Sfântul Mare Mucenic Mina și de Sfinții Voievozi Români.
Credincioșii care au participat la slujbă au fost îndemnați de ierarh să îi urmeze Sfântului Proroc Ioan în pocăință și rugăciune: „Noi trebuie să ne lucrăm pocăința cu lacrimi, fiindcă este botezul lacrimilor. Noi am fost botezați, însă haina curată pe care am primit-o atunci, haina cea luminoasă, o murdărim neîncetat cu păcatele. O putem primeni, pe de o parte, cu săpunul rugăciunii, pe de alta cu botezul lacrimilor. Atunci suntem adevărați, când ne plângem păcatele cu plâns de pocăință.”
Ierarhul a subliniat importanța pocăinței sincere: „Așadar, preaiubiții mei, pocăința nu se acordă din oficiu, nu este ceva teoretic sau abstract, ci este o lucrare firească. Păcătuim neîncetat înaintea Domnului, cu păcate mai mari sau mai mici. Nu este mic răul cel mai mic. Toate păcatele sunt apăsătoare și grave înaintea lui Dumnezeu, dar important este să le plângem cu lacrimi de pocăință. Și aceasta să facem neîncetat, să ne plângem păcatele, frate și soră. La aceasta ne îndeamnă Sfântul Ioan Botezătorul astăzi: să ne plângem neîncetat păcatele și să nu deznădăjduim. Cât de mare ar fi păcatul, mult mai mare și nemăsurată este mila lui Dumnezeu față de noi. Suntem oameni, suntem păcătoși. Important e să ne ridicăm. Nu este important că am căzut, important este să ne ridicăm, frate și soră. Nu există păcat pe care să-l săvârșim și pe care să nu-l ierte Domnul. Dar cel mai important este să ne îndreptăm, să ne ridicăm și să cerem ajutorul și mila lui Dumnezeu în toată vremea și în tot locul.”
În aceste zile, Preasfințitul Părinte Macarie va binecuvânta casele românilor și instituțiile românești din capitala regatului Suediei.


