Parohia ortodoxă românească din orașul Solvesborg, Regatul Suediei, ocrotită de Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni, și-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Macarie, episcopul ortodox român al Europei de Nord, în primul lăcaș de cult ridicat de conaționalii noștri în spațiul scandinav.
Clericii și credincioșii din orașul suedez Solvesborg au adus cinstire Sfinților Martiri și Mărturisitori Năsăudeni în cadrul Sfintei Liturghii. PS Macarie i-a îndemnat pe cei prezenți la slujba de hram a Bisericii așezată sub ocrotirea Sfinților Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigorie din Zagra și Vasile din Telciu să urmeze modelul sfinților pomeniți.
”Acești Martiri Năsăudeni, Atanasie din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra și Vasile din Telciu, au fost luptători în războiul cel nevăzut. Mai întâi au biruit lumea din lăuntrul lor și apoi au biruit toate ispitirile văzuților și nevăzuților vrăjmași și mai cu seamă i-au biruit pe cei care i-au torturat pe nedrept, pentru că l au mărturisit pe Mântuitorul lui Iisus Hristos întru dreapta și adevărata credință. Ei au ieșit biruitori din acest război nevăzut și ne ajută și pe noi cei care ne luptăm, aici pe pământ, ca să biruim și să dobândim cerul. Asta este deviza noastră, scump frate și scumpă soră, să dobândim Cerul. Mucenicii, în cele mai cumplite chinuri, în cele mai cumplite torturi, în cele mai groaznice cazne, n-au fost lăsați singuri. Ni se spune, în viața lor, cum îngerii îi întăreau și îi slujeau. Dar de multe ori, însăși Maica Domnului îi alina și însuși Mântuitorul Iisus Hristos Se pogora și încuraja și le-a arăta faptul că El este cel dintâi jertfit.
La această mucenicie albă suntem chemați și noi, frate și soră, în aceste vremuri”, a spus PS Macarie.
Piatra de temelie a Bisericii românești din Solvesborg, ridicată în stil tradițional maramureșean, a fost sfințită în data de 12 septembrie 2010. Lăcașul de cult a fost târnosit cinci ani mai târziu.


