Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, s-a aflat, duminică, în mijlocul credincioșilor din Bergen, al doilea oraș ca mărime din Regatul Norvegiei. Ierarhul a săvârșit în biserica parohiei închinate Maicii Domnului Sfânta Liturghie, urmată, după tradiție, de sfințirea Agheasmei Mari.
Preasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre pregătirea duhovnicească pe care trebuie să o aibă credincioșii pentru a primi cum se cuvine sărbătoarea Botezului Domnului:
„Suntem în Duminica dinaintea Praznicului Botezului Domnului, dar și în ajunul marii sărbători, zi în care întotdeauna se postește. Sunt câteva zile fixe, chiar dacă cad duminica în cursul anului bisericesc, acestea se prăznuiesc cu postire aspră. De pildă, ziua de 14 septembrie, a Înălțării Sfintei Cruci, praznicul Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul sau ajunul Nașterii Mântuitorului, toate aceste zile se țin cu postire aspră, așa cum și ziua de astăzi, din ajunul Praznicului Bobotezei, de asemenea, se ține cu postire, chiar dacă astăzi este zi împărătească a duminicii.
Această rânduială vine din vechime, deoarece în Biserica Primară catehumenii se pregăteau pentru Sfânta Luminare, pentru primirea Tainei Botezului, și se pregăteau cu postire intensă și rugăciune neîncetată. Întreaga comunitate își exprima solidaritatea în postire și rugăciune față de cei care urmau să se îmbrace în Hristos la praznicul Arătării Domnului.
De atunci se ține această bună rânduială a postirii, dar și a pregătirii noastre pentru întâlnirea cu Dumnezeu, fiindcă la Iordan s-a revelat pentru prima oară Dumnezeul cel Treimic: Tatăl, care a mărturisit din cer pentru Fiul Său iubit, care prin prorocul Ioan s-a botezat în repejorul Iordanului, iar Duhul Sfânt s-a arătat în chip de porumbel. Așadar, iată Arătarea lui Dumnezeu, așa se numește această prăznuire a Bobotezei în limba greacă, Teofania”, a explicat ierarhul.
În ziua Praznicului Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Macarie va sluji în Parohia Sfânta Treime din Stockholm.


