Joi, 21 noiembrie, în ziua praznicului Intrării în biserică a Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, a susținut o conferință la Facultatea de Teologie Ortodoxă din București, organizată de Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR), Filiala București, în cadrul Serilor filocalice „Dumitru Stăniloae”. Peste 200 de studenți și bucureșteni, de la copii la vârstnici, au participat la conferința-maraton Preasfințitului. Pentru evenimentul început la ora 18:30, participanții au ajuns în sală începând cu ora 17:30. Preasfințitul a acordat autografe și a discutat individual cu fiecare persoană până la ora 1 noaptea.
Conferința a avut ca temă rolul Maicii Domnului în biruința asupra fricii, anxietății și tristeții și a oferit participanților momente de reflecție asupra credinței, familiei și provocărilor contemporane.
Rolul Maicii Domnului în viața creștinilor
În cuvântul său, Episcopul Macarie a subliniat puterea vindecătoare a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, mai ales în vremuri de încercare:
„Maica Domnului ne scoate întotdeauna la limanul cel neînviforat, ne izbăvește de frici, de anxietate, de depresie, de angoase și de tristețe. Această prăznuire a Intrării Maicii Domnului în biserică este o prăznuire a nădejdii, a făgăduinței: că mântuirea, iată, se împlinește.”
Intrarea în biserică a Maicii Domnului reprezintă, a explicat Preasfinția Sa, confirmarea promisiunii mântuirii oamenilor:
„Prima nădejde am trăit-o la nașterea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, când întreaga omenire a dăruit cel mai curat rod, a dăruit-o pe Maica Domnului. Am fost plini de nădejde la nașterea Preacuratei, iar acum confirmăm că această Fecioară cu adevărat s-a născut pentru mântuirea noastră, a tuturor. Este scara care unește pământul cu cerul.”
Frica și anxietatea în lumea contemporană
Preasfințitul Macarie a abordat și starea generală de nesiguranță care afectează lumea de astăzi:
„Ar trebui să reflectăm în aceste vremuri asupra acestor frici și anxietăți și ne putem întreba de ce există acest simțământ al instabilității și al nesiguranței: fiindcă este foarte multă nesiguranță, este foarte multă instabilitate în lumea aceasta. Trecem prin foarte multe încercări, însă trebuie să ne facem curaj noi înșine și să fim conștienți de faptul că putea fi mai rău.”
„Un creștin nu este apăsat de trecut și nu trebuie să fie îngrijorat de viitor, fiindcă el trăiește clipa de față, el trăiește prezentul continuu.”
Pericolele mediului online
Episcopul Europei de Nord a tras un semnal de alarmă privind presiunea generată de mediul online asupra tinerilor:
„Foarte mulți tineri petrec mai mult timp în lumea virtuală, a rețelelor de socializare, o lume în care ești foarte presat. Există o mare presiune în a te expune și în a fi validat prin like-uri, prin distribuiri, prin vizualizări. Există această dorință de a fi urmărit, de a fi adulat, însă cel mai important este să fii în centrul atenției lui Dumnezeu.”
Episcopul a subliniat că dependența de social media poate duce la depersonalizare și alienare, îndemnând tinerii să găsească soluții pentru a depăși aceste provocări.
Conectarea la rețeaua sfinților
În încheiere, ierarhul a oferit o soluție spirituală pentru depășirea fricilor și a presiunilor sociale:
„Să ne adunăm cât mai des împreună la Dumnezeiasca Liturghie și la liturghia fraților, să ieșim din aceste rețele de socializare, să ne deconectăm de la acestea și să ne conectăm la rețeaua lui Hristos, la rețeaua Maicii Domnului, la rețeaua sfinților.”
„Pe Maica Domnului nu o găsim în lumea virtuală, ci o găsim în această lume reală, pe acest câmp de luptă, unde se dă adevărata bătălie pentru mântuirea sufletelor noastre. Nu avem nevoie de internet în mod excesiv, ci avem nevoie de comuniune, avem nevoie de Duhul Sfânt.”
Conferința a fost un prilej de întărire duhovnicească și de reflecție pentru tinerii prezenți, care au fost îndemnați să caute sprijinul și alinarea în Biserică și în rugăciune.


