Părintele Vasile Ioana a vorbit, în podcastul „Armonia lu’ Mina”, realizat de Mina Cristiana, despre importanța misiunii duhovnicului, comparându-și lucrarea cu cea a unui semănător care aruncă sămânța în pământul sufletelor credincioșilor. Deși întâmpină dificultăți cauzate de împietrirea inimilor, părintele își exprimă recunoștința pentru rodul pe care îl dă munca sa pastorală.
„Sămânța lucrează în pământul bun”
„Ca duhovnic, tu dai sămânța, arunci sămânța. Ea lucrează în pământul bun. Atât. Pământ bun. Aici, vezi tu, noi suntem acum o combinație de pământ pietros, pentru că se împietresc inimile noastre, devenim insensibili, și de pământ bun, și mai crește, iar vin grijile, iarăși. Uite așa. Și te doare sufletul,” a explicat părintele.
În ciuda dificultăților, spovedania frecventă devine un instrument esențial pentru a cultiva acest pământ spiritual: „Slavă lui Dumnezeu că există deasa însămânțare prin spovedanie. Adică, tu arunci sămânța mai des și pământul ăla, tot lucrăm la el.”
Transformarea vieților prin teologie
Părintele Ioana a mărturisit cu bucurie că lucrarea sa duhovnicească a inspirat peste 50 de persoane să urmeze facultatea de teologie, printre care și profesioniști din diverse domenii, cum ar fi medici. „Spun sincer, în ani pot eu să formez niște oameni. Și eu îi mulțumesc lui Dumnezeu că peste 50 de oameni, bărbați, din miile pe care îi spovedesc, fac acum facultatea de teologie,” a spus părintele.
Un exemplu recent subliniază această transformare: „Chiar zilele trecute, când am spovedit pe un tânăr, este anul doi la teologie, mi-a spus: ‘Părinte, n-am crezut. Vă mulțumesc. N-am știut că eu voi face teologia. Nici prin cap nu mi-a trecut. Dar acum sunt atât de bucuros. Când mă duc la fiecare curs, aprofundez și sunt atât de bucuros că aflu atâtea lucruri.’”
Chemare la o evoluție constantă
Părintele subliniază că rolul duhovnicului este să îndrume și să inspire credincioșii să devină mai buni în fiecare zi: „Mereu le cer enoriașilor mei să facă mâine să fie mai buni decât astăzi, să-și vindece rănile. Și nu doar atât, să-i vindece pe cei de lângă ei. Și le dau mereu teme noi, canoane noi, care să-i ajute să urce. Că profesorul trebuie să te vadă mai bun mâine ca azi.”


