Noul întâistătător al Bisericii Georgiene, Patriarhul Shio, a cerut episcopilor, clerului și credincioșilor să se roage pentru a putea împlini cu vrednicie slujirea de conducător al Bisericii.
Mesaj după anunțarea rezultatului alegerii
În cuvântul rostit imediat după anunțarea rezultatului alegerii sale, Patriarhul Shio a vorbit despre emoția și responsabilitatea pe care le simte în fața noii misiuni.
„Cinstiți părinți, frați și surori. Îmi este greu să exprim sentimentele duhovnicești cu care primesc această alegere. Îi aduc mulțumire lui Dumnezeu, Care Și-a revărsat mila asupra mea. Slavă Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, lui Shio de la Mgvime și celorlalți sfinți. Mulțumesc arhiereilor Sfântului Sinod. Mulțumiri speciale poporului georgian, pentru rugăciunile și dragostea sa. Grea este crucea slujirii pastorale. Vă rog să vă rugați pentru mine, pentru poporul nostru, ca să îl conduc cu vrednicie spre binele națiunii”, a spus Patriarhul Shio.
Recunoștință față de popor și de Sfântul Sinod
Noul Patriarh al Georgiei a adresat mulțumiri membrilor Sfântului Sinod pentru încrederea acordată și a evidențiat sprijinul primit din partea poporului georgian.
În discursul său, Patriarhul Shio a invocat ocrotirea Maicii Domnului, a Sfântului Shio de la Mgvime și a tuturor sfinților.


