Rugăciuni de mulțumire, dar și de pomenire a Eroilor Neamului, au fost înălțate și la Catedrala Arhiepiscopală din Constanța. Sfânta Liturghie a fost săvârșită aici de Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.
Ierarhul a arătat în cuvântul de învățătură că, prin ochii sufletului, îl putem vedea pe Dumnezeu:
„Noi trebuie să alegem credința celui ce a fost orb și, prin credință, a căpătat vederea. Veți spune: ‘Dar noi vedem’. Vedeți cu ochii, dar nu vedeți cu sufletul. Dacă nu vedem și cu sufletul, suntem orbi, cum zice psalmistul: ‘Ochii au și nu pot vedea, urechi au și nu pot auzi, gură au și nu pot vorbi’. Iată care-i credința cea adevărată, care-i ochiul sufletului.
Ochiul sufletului este credința, prin care vedem pe Dumnezeu, ne îndreptăm spre El și nădăjduim în cele ce urmează. Sfântul Apostol ne dă și definiția credinței: ‘Aceasta este credința – adeverirea celor nădăjduite, dovada lucrurilor nevăzute’. Iată, aceasta e credința. Nu poți să-L vezi cu ochii trupului pe Dumnezeu, dar cu credință ajungi la El și-L vezi prin credință, pentru că este născută credința din harul lui Dumnezeu.”, a spus ÎPS Tedosie.
În continuare, ierarhul a oficiat, la Monumentul Victoriei din Parcul Arheologic, slujba de Te Deum. În cadrul ceremonialului au fost depuse coroane de flori, iar evenimentul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.
Din dispozitiv au făcut parte și plutoanele constituite din militari ai Forțelor Navale Române și din reprezentanți ai instituțiilor din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională. Acestora li s-au alăturat și parteneri americani, francezi și spanioli dislocați la Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu.


