La Constanța, au fost pregătite duminică, la Catedrala Arhiepiscopală Sfinții Apostoli Petru și Pavel, 200.000 de sticle cu Agheasmă Mare. Slujba Sfințirii Mari a Apei a fost săvârșită după Sfânta Liturghie de către Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.
”Apele sunt sfințite astăzi și mâine, iar toți trebuie să luăm din această apă sfințită, prin care ne sfințim și noi gustând din ea. Se sfințește întreaga fire, fiind ziua sfințirii, a binecuvântărilor și a darurilor Duhului Sfânt, de care să ne facem și noi părtași. Să se sfințească și sufletul, și trupul nostru, iar viața noastră să fie trăită cu mai multă credință, grijă, dragoste și bucurie. Să fim împăcați unii cu alții, să ne dăruim unii altora pacea, dragostea și bucuria, pentru că am primit de la Hristos iertare și putem dărui, la rândul nostru, cele lăuntrice pe care le-am primit în sufletele noastre.
Să vă ajute Dumnezeu să păstrați taina acestei zile și a zilei de mâine, a Botezului Domnului, să fie pace, sfințire, binecuvântare și dragoste în toate familiile românilor noștri și să avem toți mintea și inima la cer.”, a spus ÎPS Teodosie.
Tot duminică, ierarhul i-a binecuvântat pe credincioșii din localitatea Hârșova, la biserica Adormirea Maicii Domnului. Arhiepiscopul Tomisului, alături de cler și credincioși, au plecat în procesiune spre pontonul din zona Căpităniei Hârșova. După ce a oficiat Slujba de Sfințire Mare a Apei, ierarhul a aruncat trei cruci în apa Dunării, acestea fiind recuperate de tineri curajoși.
„Oamenii de aici să se bucure, căci apa Dunării, fiind sfințită acum, îi va ocroti, iar harul cu care s-a sfințit apa Dunării se va răspândi la toți locuitorii de aici, din Hârșova”, a spus ierarhul.
Luni, tradiționala procesiune de Bobotează de la Catedrala Arhiepiscopală din Constanța până în Portul Turistic Tomis, acolo unde va fi oficiată Slujba de Sfințire Mare a Apei, va începe la ora 11:00, după Sfânta Liturghie.


