Vineri, 1 august, la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a oficiat Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur în Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța, rostind un cuvânt de învățătură în care a subliniat puterea Sfintei Cruci, dar și chemarea la trezvie și hotărâre duhovnicească pentru credincioși.
Cinstirea Sfintei Cruci și începutul postului
„Noi cinstim astăzi Sfânta Cruce, pentru că în această zi a fost ea descoperită la Ierusalim de Sfânta Elena, trimisă de fiul său, Sfântul Constantin cel Mare”, a spus ierarhul. Acesta a amintit tradiția împărătească instituită în Constantinopol, ca în fiecare an, pe 1 august, Crucea să fie purtată în procesiune în jurul bisericii, în amintirea descoperirii și a minunilor ce au urmat.
„Sfânta Cruce este semnul biruinței și al răscumpărării, prin care Hristos ne-a mântuit din păcate și moarte. De aceea, chiar la sfârșitul veacurilor, mai întâi se va arăta Crucea pe cer, înainte de venirea lui Hristos”, a spus Înaltpreasfinția Sa, îndemnând la evlavie față de acest semn sfânt.
Pildă de mărturisire: Sfinții Macabei și preotul Eleazar
În omilia sa, ÎPS Teodosie a evocat viețile Sfinților șapte frați Macabei, ale mamei lor, Solomoni, și ale dascălului și preotului Eleazar – martiri ai Vechiului Testament, care au suferit chinuri pentru refuzul de a jertfi idolilor și de a mânca carne de porc.
„Eleazar, bătrânul dascăl, a fost o pildă de statornicie. Deși chinuit și batjocorit, a răbdat toate durerile, zicând: «Pentru puțin timp nu vreau să mă bucur, ca să mă osândesc. Mai bine rabd și primesc orice chin, ca să nu mă despart de Dumnezeul cel adevărat». Și și-a dat sufletul în foc, mărturisindu-L pe Dumnezeu”, a povestit Arhiepiscopul.
La fel, cei șapte frați și mama lor „au murit rugându-se, intrând în foc cu credință, refuzând orice compromis cu păgânătatea. Ei au devenit chip al răbdării și al dragostei față de Legea lui Dumnezeu”.
Chemare la post, rugăciune și trezvie
În partea finală a predicii, Înaltpreasfințitul Teodosie a îndemnat credincioșii să privească postul Maicii Domnului ca pe o lucrare serioasă, de curățire și apropiere de Dumnezeu:
„Să începem postul hotărâți, să nu ne încurcăm în dulcețile cele trecătoare, ci să avem mintea mereu trează în aceste zile. Să o chemăm pe Maica Domnului în ajutor, căci ea priveghează și se roagă pentru sufletele noastre. Ea este mama adevărată, acoperământ și scăpare din toate relele.”
Ierarhul i-a chemat pe credincioși să ia exemplu din răbdarea sfinților și să nu se teamă de suferințe sau ispite: „Sfântul Vasile cel Mare ne spune: Nu vă opriți la plăcerile cele trecătoare, căci sunt otrăvitoare. Căutați cele de sus ale Împărăției lui Dumnezeu – acolo să vă fie mintea și inima.”
Postul este o vreme de luptă duhovnicească, iar izbânda vine prin rugăciune, priveghere, credință și nădejde: „Ajutați-ne, Sfinților, să trecem acest post în asceză, rugăciune și dragoste, ca să ne arvonim și noi viața cea veșnică”, a încheiat Arhiepiscopul.
ADEVARULBISERICII.RO a transcris predica rostită de ÎPS Teodosie, vineri, 1 august, după Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur, oficiată de Arhiepiscopul Tomisului în Catedrala Arhiepiscopală „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Constanța:
”Preacuvioși, preacucernici părinți, iubiți credincioși,
Noi cinstim astăzi Sfânta Cruce, pentru că în această zi a fost ea descoperită la Ierusalim de Sfânta Elena, împreună cu toți soldații și râvnitorii trimiși de fiul său, Constantin. După ce a văzut câtă biruință i-a adus Crucea împotriva lui Maxențiu, păgânul care împila poporul din Roma, Sfântul Constantin a zis: „Căutați Crucea și mi-o aduceți, să mă bucur de ea, că mult m-a ajutat.” Și Sfânta Elena s-a dus la Ierusalim și iată, a aflat Sfânta Cruce.
Iar după aceea s-a făcut tradiție la Constantinopol ca în această zi de 1 august să fie Crucea purtată în jurul bisericii din Constantinopol, spre aducere-aminte de descoperirea ei și de minunile care s-au făcut după ce a fost descoperită, căci s-a cunoscut Crucea lui Hristos prin învierea unui mort, care s-a închinat Sfintei Cruci și a proslăvit pe Hristos.
Sfânta Cruce face începutul postului Maicii Domnului, pentru că Hristos de Maica Sa nu Se desparte niciodată, dar nici de Crucea Sa – semnul biruinței și al răscumpărării, prin care ne-a răscumpărat pe noi din păcate și din moarte. De aceea, și la sfârșitul veacurilor, înainte de a Se arăta Hristos, pe cer se va arăta mai întâi Sfânta Cruce.
Și se vor înspăimânta evreii, păgânii și sectarii care nu cinstesc Sfânta Cruce. De aceea, să ne bucurăm de această sfântă zi minunată, prima zi de post în cinstea Adormirii Maicii Domnului.
Astăzi prăznuim și pe Sfinții șapte frați Macabei, pe mama lor, Solomoni, și pe bătrânul dascăl și preot Eleazar.
Acești șapte frați au trăit pe vremea lui Antioh, fiul lui Seleuc, stăpânul Siriei, care, în vremea aceea – cu un secol și ceva înainte de Hristos –, stăpânea și Țara Sfântă. Și iată, au reușit să aducă la închinarea la idoli mulți dintre evrei, pentru că îi amenințau că, dacă nu se închină idolilor aduși din Siria, vor fi omorâți. Mulți au plecat în peșteri, s-au ascuns, și acești șapte frați Macabei, cu mama lor, Solomoni, și cu Eleazar, dascălul lor, au început să meargă și să învețe poporul să nu mai cinstească pe zei.
Împăratul sirian a adus la evrei cinstirea zeilor prin cinstirea cărnii de porc, care era interzisă evreilor. Aduceau carne de porc spre cinstirea idolilor lor și îi sileau pe cei ce aduceau jertfă idolilor să mănânce și carne de porc, deși aceasta era interzisă evreilor. Și iată, i-au prins pe cei șapte și pe Eleazar, dascălul lor.
Mama lor se ruga și îi urma. Întâi l-au luat pe dascălul Eleazar și i-au spus: „Jertfește zeilor noștri dacă vrei să trăiești și mănâncă ceea ce se pune înainte – carne de porc.” Dar Eleazar le-a zis: „Eu nu cinstesc decât pe Dumnezeul cel adevărat, pe Iahve, care a scos poporul nostru din robia egipteană, l-a trecut prin Marea Roșie, l-a dus prin pustiu și l-a adus în țara aceasta. Am avut multe semne și minuni. Înaintașii noștri, iată, împăratul David a pregătit zidirea Templului, iar Solomon a zidit Templul. Și noi cinstim ceea ce Dumnezeul nostru ne-a învățat.”
Și îl loveau și îl chinuiau pe acest bătrân, Eleazar, dar el a zis: „Pentru puțin timp nu vreau să mă bucur, ca să mă osândesc. Mai bine rabd și primesc orice chin, ca să nu mă despart de Dumnezeul cel adevărat.”
Îl sileau să mănânce carne de porc, iar el strângea dinții încleștat și nu lăsa să intre spurcăciune în trupul său. De aceea l-au luat întâi, l-au închis, iar după ce l-au închis, l-au scos din nou plin de răni și l-au silit iarăși să mănânce carne de porc și să aducă jertfe idolilor. Dar n-a voit Eleazar. Atunci, atât de mult l-au chinuit și l-au bătut, și tot nu a murit bătrânul. L-au pus într-un foc mare, și acolo, arzând în foc, dar nearzându-i-se trupul, el a mărturisit pe Dumnezeu și așa a murit, închinându-se Dumnezeului Celui adevărat, Care a izbăvit pe evrei din robia tuturor relelor.
Au fost luați apoi, unul câte unul, fiecare dintre cei șapte frați Macabei, și toți au fost chinuiți. N-au vrut să jertfească idolilor, n-au primit să mănânce carne de porc, și fiecare dintre ei a fost bătut și chinuit. Erau săgetați cu săgeți, loviți cu obiecte foarte dureroase și tot nu mureau, ci Îl slăveau pe Iahve, Dumnezeul evreilor. Și atunci au fost puși și ei într-un foc mare, ca să ardă. Cu adevărat, acolo, rugându-se, au murit, iar mama lor, Solomoni, a intrat și ea în focul acela și a murit împreună cu fiii săi, mărturisindu-L pe Dumnezeul Cel adevărat și nevoind să fie silită să aducă jertfe idolilor. Așa s-au sfârșit aceștia, dându-ne nouă pildă de răbdare, de credință, de dragoste față de Dumnezeul Cel adevărat – așa cum trebuie să avem și noi.
Să-i rugăm pe Sfântul preot și dascăl Eleazar, pe cei șapte frați Macabei și pe mama lor, Solomoni, să ne dea și nouă râvna, dragostea și bucuria de a ne jertfi pentru Dumnezeu și de a nu uita că Dumnezeu ne împodobește cu bunătățile cele viitoare.
Și Sfântul Vasile cel Mare ne îndeamnă atât de frumos: „Nu vă opriți la plăcerile cele trecătoare, căci acestea sunt otrăvitoare. Căutați cele de sus, ale Împărăției lui Dumnezeu – acolo să vă fie mintea și inima. Nu vă încurcați în cele ce sunt deșarte, ci priviți la cele de sus, pe care Dumnezeu le-a pregătit tuturor celor care-L iubesc, celor care țin Legea Lui și celor care trăiesc cu mintea și cu inima la cele cerești, ca pe acestea să le dobândiți.”
Să-l ascultăm pe Sfântul Vasile cel Mare, să luăm pildă de la frații Macabei, de la dascălul și preotul Eleazar și de la mama celor șapte fii, Solomoni, și să fim și noi râvnitori ai lui Dumnezeu. Să începem postul hotărâți, să nu ne încurcăm în dulcețile cele trecătoare, ci să avem mintea mereu trează în aceste zile.
Să o chemăm pe Maica Domnului în ajutor, căci ea priveghează și se roagă pentru sufletele noastre. Ea este mama adevărată, acoperământ și scăpare din toate relele.
De aceea, Sfântă Maică a lui Dumnezeu, Sfântă și Preacinstita Cruce, Sfinților frați Macabei, bătrânule Eleazar și mamă Solomoni, care acum vă bucurați în cer, ajutați-ne nouă să trecem aceste două săptămâni de post în asceză, rugăciune, priveghere, credință, nădejde și dragoste, ca să ne arvonim și noi viața cea viitoare, de care să avem parte cu toții.
Amin.”


