Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, a rostit miercuri, 11 martie, un cuvânt de învățătură după Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, oficiată în Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța. În predica adresată credincioșilor, ierarhul a vorbit despre viața Sfântului Teofan Mărturisitorul și despre Sfântul Grigorie Dialogul, subliniind rolul acestuia din urmă în rânduiala liturgică a Bisericii din timpul Postului Mare.
Viața Sfântului Teofan Mărturisitorul
În prima parte a cuvântului său, ÎPS Teodosie a evocat viața Sfântului Teofan Mărturisitorul, arătând că acesta a fost crescut în credință și a ales viața monahală după moartea tatălui său.
„Sfântul Teofan Mărturisitorul, acesta, născut din părinți credincioși, a rămas orfan de mamă din copilărie. Tatăl său era senator și iată că a gândit să-l căsătorească de copil. Dar copilul era credincios și i-a spus logodnicei sale: «Noi nu suntem maturi; să fim cuminți și să ne rugăm.» Și s-au rugat”, a spus Arhiepiscopul Tomisului.
După moartea tatălui său, sfântul a împărțit o parte din averea moștenită săracilor și a ridicat o mănăstire, dedicându-și viața slujirii lui Dumnezeu.
„A împărțit săracilor o parte din averea sa, iar cu aurul rămas a făcut o mănăstire frumoasă. A avut parte și de perioada de mare prigoană împotriva icoanelor. Dar el nu s-a lăsat intimidat, a fost mărturisitor, a scris despre sfintele icoane și a propovăduit despre cinstea pe care trebuie să o aducem icoanelor”, a subliniat ierarhul.
Liturghia Darurilor mai înainte sfințite
În continuare, ÎPS Teodosie a vorbit despre Sfântul Grigorie Dialogul, episcop al Romei în secolul al VI-lea, cel care a rânduit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, săvârșită în Postul Mare.
„Cel de-al doilea sfânt pe care noi îl prăznuim este chiar sfântul a cărui liturghie o facem în Postul Mare, Sfântul Grigorie Dialogul. Acesta era aproape de Roma, născut din părinți credincioși. În anul 540 s-a născut, când domnea împăratul Justinian în tot Imperiul Roman. A fost un om credincios, urmărea toate rânduielile și le păzea, iar posturile le ținea cu asprime”, a spus Arhiepiscopul Tomisului.
Ierarhul a explicat că această rânduială liturgică a fost alcătuită pentru ca credincioșii să se poată împărtăși și în timpul postului, în zilele în care nu se săvârșea Liturghia deplină.
„Fiind foarte rugător, dorind ca să se poată împărtăși și în timpul postului creștinii, căci de luni până vineri nu se săvârșea liturghie, pentru că liturghia deplină este zi de mare bucurie și nu se potrivea cu postul, care trebuia să fie o rânduială de cugetare adâncă. A alcătuit această liturghie din slujba Vecerniei, unită cu cele pe care le avem și noi astăzi”, a explicat ÎPS Teodosie.
Arhiepiscopul Tomisului a subliniat un fapt mai puțin cunoscut: deși această liturghie a fost rânduită de un episcop al Romei, ea nu mai este astăzi săvârșită în Apus.
„Această liturghie, deși a fost întocmită de un episcop al Romei, astăzi la Roma nu se mai face, pentru că au schimbat toate liturghiile. Chiar și pe cea a episcopului lor au înlăturat-o”, a spus ierarhul.
În schimb, în Biserica Ortodoxă, Liturghia Darurilor mai înainte sfințite a rămas o rânduială centrală a Postului Mare, fiind săvârșită pentru a pregăti credincioșii prin rugăciune, post și împărtășire.
La finalul predicii, ÎPS Teodosie i-a îndemnat pe credincioși să rămână statornici în credință și în rugăciune.
„Sfântul Grigorie a dus o viață atât de frumoasă, o viață plină de post și rugăciune. Și de aceea Dumnezeu i-a descoperit această liturghie. Să ne ajute Dumnezeu să rămânem credincioși. Dumnezeu să ne primească sfintele rugăciuni”, a încheiat Arhiepiscopul Tomisului.
ADEVARULBISERICII.RO a transcris predica rostită de ÎPS Teodosie, miercuri, 11 martie, după Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, oficiată de Arhiepiscopul Tomisului în Catedrala Arhiepiscopală „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Constanța:
”Preacuvioși, preacucernici părinți, iubiți credincioși,
Iată, astăzi noi prăznuim trei mari sfinți.
Sfântul Teofan Mărturisitorul, acesta, născut din părinți credincioși, a rămas orfan de mamă din copilărie. Tatăl său era senator și iată că a gândit să-l căsătorească de copil. Dar copilul era credincios și i-a spus logodnicei sale: „Noi nu suntem maturi; să fim cuminți și să ne rugăm.” Și s-au rugat.
După aceea a murit tatăl său. A rămas cu o avere mare. Era iubitor de semeni, Teofan, ca și soția sa. Pe ea a așezat-o la o mănăstire de maici, care se numea Megalusa, și a primit numele de Irina în călugărie.
El a rămas și s-a călugărit și el. A împărțit săracilor o parte din averea sa, iar cu aurul rămas a făcut o mănăstire frumoasă. A trăit până la adânci bătrâneți. A avut parte și de perioada de mare prigoană împotriva icoanelor. Dar el nu s-a lăsat intimidat, a fost mărturisitor, a scris despre sfintele icoane și a propovăduit despre cinstea pe care trebuie să o aducem icoanelor. A trăit până la adânci bătrâneți și Dumnezeu i-a hărăzit împărăția cea cerească.
Cel de-al doilea sfânt pe care noi îl prăznuim este chiar sfântul a cărui liturghie o facem în Postul Mare, Sfântul Grigorie Dialogul.
Acesta era aproape de Roma, născut din părinți credincioși. În anul 540 s-a născut, când domnea împăratul Justinian în tot Imperiul Roman.A fost un om credincios, urmărea toate rânduielile și le păzea, iar posturile le ținea cu asprime.
Și fiind foarte rugător, dorind ca să se poată împărtăși și în timpul postului creștinii, căci de luni până vineri nu se săvârșea liturghie, pentru că liturghia deplină este zi de mare bucurie și nu se potrivea cu postul, care trebuia să fie o rânduială de cugetare adâncă. A alcătuit această liturghie din slujba Vecerniei, unită cu cele pe care le avem și noi astăzi.
Această liturghie, deși a fost întocmită de un episcop al Romei, astăzi la Roma nu se mai face, pentru că au schimbat toate liturghiile. Chiar și pe cea a episcopului lor au înlăturat-o, căci ei nu mai au proscomidie, cum avem noi: aducem prescură și se scoate din prescură.
Sfântul Grigorie, cel din Apus, este atât de cinstit în Răsărit pentru viața sa frumoasă și pentru liturghia pe care ne-a lăsat-o. O liturghie atât de copleșitoare. Și la început, să știți că se făcea numai seara și ajungeau toți până seara, la vremea Vecerniei, și atunci se săvârșea liturghia. Dar iată, un Sfânt Sinod a hotărât că poate fi făcută și dimineața și se face și dimineața, cum o facem și noi.
Sfântul Grigorie a dus o viață atât de frumoasă, o viață plină de post și rugăciune. Și de aceea Dumnezeu i-a descoperit această liturghie.
Despre Sfântul Simeon Noul Teolog vă voi vorbi mâine seară, când voi face Acatistul. Să ne ajute Dumnezeu să rămânem credincioși. Dumnezeu să ne primească sfintele rugăciuni.”


