ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a vorbit sâmbătă, 16 mai, despre puterea rugăciunii către sfinți și despre viața pilduitoare a Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan de la Sihăstria Putnei, în predica rostită după Sfânta Liturghie săvârșită la Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Dorna Arini, județul Suceava.
În cuvântul adresat credincioșilor, ierarhul a evocat nevoința și lucrarea duhovnicească a celor trei sfinți ai Bucovinei, subliniind că aceștia au rămas modele de rugăciune, milostenie și întărire în credință pentru generațiile următoare.
„Astăzi prăznuim, între ceilalți sfinți, și pe sfinții din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților: Sila, Natan și Paisie, care astăzi sunt cinstiți la Sihăstria Putnei în mod deosebit”, a spus ÎPS Teodosie.
Viața pilduitoare a Sfinților Sila, Paisie și Natan
Arhiepiscopul Tomisului a arătat că cei trei sfinți s-au născut în perioade apropiate și au ajuns la Sihăstria Putnei după ani petrecuți în alte schituri și mănăstiri, unde și-au format viața duhovnicească.
„Toți, după ce au fost în alte schituri și mănăstiri, au ajuns la Sihăstria Putnei și au împlinit o misiune atât de frumoasă, de aceea îi cinstim în mod deosebit”, a afirmat ierarhul.
ÎPS Teodosie a evidențiat faptul că Sfinții Sila, Paisie și Natan au transformat Sihăstria Putnei într-un important centru de spiritualitate ortodoxă.
„Toți au fost postitori, rugători, milostivi și au făcut din Sihăstria Putnei din timpul lor cu adevărat un așezământ de mare spiritualitate”, a spus Arhiepiscopul Tomisului.
Mănăstirea desființată și renașterea de după 1990
În predica sa, ÎPS Teodosie a amintit și de perioada grea prin care a trecut mănăstirea după anexarea Bucovinei de către Imperiul Austriac.
„După ce au sfârșit viața și păstorirea la Sihăstria Putnei, îndată a venit urgia, pentru că Bucovina a fost preluată de statul austriac și mănăstirea s-a desființat”, a spus ierarhul.
Acesta a vorbit apoi despre descoperirea sfintelor moaște și despre refacerea așezământului monahal după mai bine de două secole.
„După aproape 200 de ani, se vedea o lumină deasupra locului unde fusese biserica, care a fost dărâmată, și acolo au căutat și s-au găsit sfintele lor moaște”, a afirmat ÎPS Teodosie.
Ierarhul a amintit că moaștele sunt cinstite din anul 1990, iar canonizarea celor trei sfinți a avut loc în anul 2016.
„I-au întărit în credință pe cei credincioși”
În partea finală a cuvântului său, Arhiepiscopul Tomisului a subliniat rolul pe care Sfinții Sila, Paisie și Natan l-au avut în viața credincioșilor care veneau la Sihăstria Putnei.
„Au adus la credință mulți oameni care erau nedumeriți și i-au întărit în credință pe cei credincioși și i-au ajutat pe toți cei ce suiau pe drumul mănăstirii și al Sihăstriei Putnei să fie mângâiați și ajutați în toate momentele vieții lor”, a spus ÎPS Teodosie.
La final, ierarhul i-a îndemnat pe credincioși să se roage sfinților și să le ceară ajutorul în drumul spre mântuire.
„Îi rugăm pe acești sfinți și pe Sfântul Cuvios Ștefan să fie cu adevărat rugători pentru noi și milostivi. Și, rugându-ne sfinților, ei ne sunt aproape și împlinesc mai ales dorințele noastre spre mântuire”, a afirmat Arhiepiscopul Tomisului.
ADEVARULBISERICII.RO a transcris predica rostită de ÎPS Teodosie, sâmbătă, 16 mai, după Sfânta Liturghie săvârșită la Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Dorna Arini, județul Suceava:
„Hristos a înviat!
Preacucernici părinți, preacuvioase maică stareță, preacuvioase maici, iubiți credincioși,
Iată, astăzi prăznuim, între ceilalți sfinți și pe sfinții din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților: Sila, Natan și Paisie, care astăzi sunt cinstiți la Sihăstria Putnei în mod deosebit.
Aceștia s-au născut în perioade apropiate. Sila era din județul Botoșani, născut în 1697. Paisie era născut în 1701, iar Natan în 1717.
Toți, după ce au fost în alte schituri și mănăstiri, au ajuns la Sihăstria Putnei și au împlinit o misiune atât de frumoasă, de aceea îi cinstim în mod deosebit.
După ce au sfârșit viața și păstorirea la Sihăstria Putnei, îndată a venit urgia, pentru că Bucovina a fost preluată de statul austriac și mănăstirea s-a desființat.
Dar, după aproape 200 de ani, mai bine de 200 de ani, se vedea o lumină deasupra locului unde fusese biserica, care a fost dărâmată și acolo au căutat și s-au găsit sfintele lor moaște. Aceste sfinte moaște sunt puse acum la loc de cinste, sunt cinstite din anul 1990. Canonizarea celor trei sfinți însă a avut loc în 2016. Sunt 10 ani de când sunt pomeniți ca sfinți cei trei părinți: Sila, Paisie și Natan, și viața lor a fost pilduitoare. Ei cu adevărat și-au împlinit misiunea lor într-un mod atât de pilduitor.
Toți au fost postitori, rugători, milostivi și au făcut din Sihăstriia Putnei din timpul lor cu adevărat un așezământ de mare spiritualitate. Și pentru că ei în ceruri s-au rugat, după plecarea lor, la peste 200 de ani, mănăstirea s-a refăcut începând din 1990 și, iată, la numai 16 ani după descoperirea moaștelor lor, plus cercetarea cronicii vieții lor, au fost trecuți în rândul sfinților.
De aceea și noi astăzi i-am pomenit și îi pomenim în fiecare an, pentru că fiecare dintre ei a avut un rol important la Sihăstria Putnei și au adus la credință mulți oameni care erau nedumeriți și i-au întărit în credință pe cei credincioși și i-au ajutat pe toți cei ce suiau pe drumul mănăstirii și al Sihăstriei Putnei să fie mângâiați și ajutați în toate momentele vieții lor.
Îi rugăm pe acești sfinți și pe Sfântul Cuvios Ștefan să fie cu adevărat rugători pentru noi și milostivi. Și, rugându-ne sfinților, ei ne sunt aproape și împlinesc mai ales dorințele noastre spre mântuire.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate.
Dumnezeu să ne ajute tuturor! Amin!
Hristos a înviat!”


