Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a vorbit sâmbătă, 16 mai, despre modelul duhovnicesc oferit de sfinții români și despre chemarea credincioșilor de a urma „luceferii credinței”, în predica rostită după Acatistele Învierii Domnului, al Sfântului Ierarh Iacob Putneanul și al Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan oficiate în Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.
Ierarhul a evidențiat viața și jertfa Sfântului Iacob Putneanul și a sfinților de la Sihăstria Putnei, pe care i-a numit „sfinți români atât de importanți”, formați „în oaza Mănăstirii Putna”.
„Sfântul Iacob Putneanul a fost un mare cărturar și un mare iubitor de Dumnezeu și, de asemenea, iubitor de Biserică. De aceea, viața sa a fost o jertfă deplină, dar și a celor trei cuvioși de la Sihăstria Putnei”, a spus ÎPS Teodosie.
Sfinții de la Sihăstria Putnei și lumina sfințeniei
Arhiepiscopul Tomisului a amintit că viața monahală de la Sihăstria Putnei a fost întreruptă după anexarea Bucovinei de către Imperiul Austro-Ungar, iar mănăstirea a fost redeschisă abia după mai bine de două secole.
„S-a redeschis în 1990 și, după ce s-a redeschis, creștinii care veneau acolo vedeau o lumină. Noaptea era lumina sfințeniei celor trei. Căutând în mormintele lor, au găsit sfintele lor moaște curate, frumoase, bine mirositoare”, a afirmat ierarhul.
ÎPS Teodosie a subliniat că acești sfinți, canonizați în anul 2016, sunt „mijlocitorii noștri înaintea lui Dumnezeu” și reprezintă repere autentice pentru viața credincioșilor.
„Să vedem luceferii credinței”
În partea finală a cuvântului său, Arhiepiscopul Tomisului i-a îndemnat pe credincioși să privească spre exemplele sfinților și să nu fie tulburați de cei care se abat de la credință.
„Biserica noastră este o Biserică vie. Să nu ne mirăm și să nu-i vedem pe cei ce o iau pe căi greșite, ci noi să vedem luceferii credinței și pe aceia să-i urmăm”, a spus ÎPS Teodosie.
Ierarhul a arătat că fiecare om își construiește viața după modelul spiritual pe care și-l alege drept ocrotitor.
„Fiecare își face calea în viață după modelul și mijlocitorul pe care și-l ia să-l aibă ocrotitor. De aceea, și noi să-i avem ocrotitori pe acești sfinți români și să le urmăm și noi calea care se cuvine”, a încheiat Arhiepiscopul Tomisului.
ADEVARULBISERICII.RO a transcris predica rostită de ÎPS Teodosie, sâmbătă, 16 mai, după Acatistele Învierii Domnului, al Sf. Ier. Iacob Putneanul și al Sf. Cuv. Sila, Paisie și Natan, oficiate de Arhiepiscopul Tomisului în Catedrala Arhiepiscopală „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Constanța:
”Hristos a înviat!
Iată sfinți români atât de importanți: Sfântul Iacob Putneanul, Mitropolitul Moldovei, și ceilalți sfinți de la Sihăstria Putnei. Iată, în oaza Mănăstirii Putna s-au format aceștia.
Sfântul Iacob Putneanul a fost un mare cărturar și un mare iubitor de Dumnezeu și, de asemenea, iubitor de Biserică.
De aceea, iată, viața sa a fost o jertfă deplină, dar și a celor trei cuvioși de la Sihăstria Putnei.
Unul este născut în 1697, la Botoșani, Sila, iar ceilalți s-au născut în județele Suceava și Roman, în 1717. Toți au dus o viață curată. Întâi au fost în alte schituri și mănăstiri și, iată, s-au întâlnit toți trei la Mănăstirea Sihăstria Putnei. Era o viață vie a acestei mănăstiri, Sihăstria Putnei.
Dar după ce au venit vremurile din 1775, când Bucovina a trecut la Imperiul Austro-Ungar, mănăstirea îndată s-a desființat și, după peste 200 de ani, a fost redeschisă.
S-a redeschis în 1990 și, după ce s-a redeschis, creștinii care veneau acolo, vedeau o lumină. Noaptea era lumina sfințeniei celor trei. Căutând în mormintele lor, au găsit sfintele lor moaște curate, frumoase, bine mirositoare și au fost canonizați cu 10 ani în urmă, în 2016, după ce s-au studiat și toate s-au făcut.
De 10 ani avem acești sfinți pe care îi cinstim cu mare evlavie, pentru că sunt mijlocitorii noștri înaintea lui Dumnezeu.
Biserica noastră este o Biserică vie. Să nu ne mirăm și să nu-i vedem pe cei ce o iau pe căi greșite, ci noi să vedem luceferii credinței și pe aceia să-i urmăm.
Pentru că fiecare își face calea în viață după modelul și mijlocitorul pe care și-l ia să-l aibă ocrotitor.
De aceea, și noi să-i avem ocrotitori pe acești sfinți români și să le urmăm și noi calea care se cuvine.”


