În județul Constanța, două dintre parohiile ocrotite de Înaintemergătorul Domnului au primit, cu ocazia hramului, binecuvântare arhierească. Credincioșii din orașul Techirghiol au participat luni la slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată de ierarhul locului, iar lmarți, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din Constanța, informează Trinitas TV.
Luni seară, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a săvârșit slujba Vecerniei unită cu Litia în Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din orașul Techirghiol, iar la finalul slujbei l-a hirotesit arhidiacon pe diaconul Mihai Marin. Marți, ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul din Constanța și le-a vorbit credincioșilor despre Înaintemergătorul Domnului ca model de sfințenie:
„Ioan a avut o viață cu totul sfântă. Rămas orfan de ambii părinți, tatăl fiind ucis în templu și mama murind acolo în pustiu, a rămas cu fiarele, dar avea harul Duhului Sfânt, care îl învăluia într-o lumină pe care fiarele sălbatice o vedeau. Și acolo, fiind ocrotit, a rămas până la 30 de ani, când a primit poruncă să iasă la râul Iordan și să boteze oamenii cu botezul pocăinței și a început să strige din pustiu: «Pocăiți-vă, că s-a apropiat Împărăția Cerurilor!», și veneau la el în râul Iordan.”
Ierarhul a subliniat: „Ioan avea mare putere de la Dumnezeu și a fost mare făcător de minuni. De aceea, iată sfintele lui moaște: trupul său a rămas acolo unde a fost pus de ucenicii săi, dar mâna dreaptă i-a fost luată și dusă la Antiohia, iar mâna dreaptă a Sfântului Ioan făcea multe minuni.”
Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din municipiul Constanța a fost construită între anii 1971 și 1975.


