Clericii și credincioșii din Arhiepiscopia Tomisului s-au reunit în rugăciune la Catedrala „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța. Sfânta Liturghie, în ziua cinstirii Sfântului Ierarh Spiridon, a fost oficiată aici de Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, care a împlinit 69 de ani, informează Trinitas TV.
Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală din Constanța, mulțumindu-i lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra sa și asupra clericilor și credincioșilor din eparhie.
În cuvântul de învățătură, ierarhul a vorbit despre exemplul oferit de Sfântul Spiridon:
„Sfântul Ierarh Spiridon a fost unul dintre marii părinți ai Bisericii noastre. El era foarte rugător, foarte milostiv, foarte ostenitor, iubitor de Dumnezeu, dar și iubitor de oameni. Rugăciunile sale erau mereu îndreptate spre cer. Sfântul Spiridon gândea cum îngerii permanent se roagă și-L laudă pe Dumnezeu și voia ca și el să fie în această rugăciune cu îngerii. Pentru dragostea sa de Dumnezeu se vorbea despre rugătorul păstor de oi în toate părțile. De aceea, ierarhii din vremea aceea l-au chemat, l-au cunoscut, l-au întrebat cum se roagă și cum crede. Atât de frumos le-a vorbit: simplu, dar pătrunzător și convingător.”
La finalul slujbei, Părintele Profesor Bogdan Moise, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Constanța, a rostit un cuvânt de felicitare din partea clericilor și credincioșilor:
„Dacă ar fi un vorbitor pe fiecare zi să vorbească despre Înaltpreasfințitul, nu s-ar repeta multe zile de-a rândul spunând ceea ce face și ce a făcut Înaltul. Ne rugăm din adâncul adâncului inimilor noastre ca Dumnezeu să vă dea sănătate și putere, să vă dea zile îndelungate, în așa fel încât să ne simțim ocrotiți și purtați înaintea lui Dumnezeu și de aici înainte, așa cum atât de bine știți să o faceți.”
La finalul slujbei, mai mulți clerici au primit Ordinul „Sfântul Apostol Andrei”. Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie a participat la concertul caritabil „Lumina în dar”, organizat de Parohia „Sfântul Mare Mucenic Mina” din Constanța. La finalul evenimentului, ierarhul a primit o plachetă aniversară.


