Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, le-a vorbit joi, 14 mai, elevilor seminariști despre pericolele traficului de persoane, despre rolul credinței în viața tinerilor și despre importanța familiei, a școlii și a Bisericii în formarea caracterului, în cadrul evenimentului „Mesajul meu anti-traficului de persoane”, organizat de elevii Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Dionisie Exiguul” pe Faleza Cazinoului din Constanța.
Ierarhul a afirmat că tinerii reprezintă speranța societății și că aceștia trebuie să crească sub ocrotirea părinților, a dascălilor și a Bisericii.
„Voi, tinerii de acum, sunteți marea speranță a noastră de viitor. Copiii și tinerii trebuie să trăiască sub oblăduirea părinților și a dascălilor și sub acoperământul Bisericii, că Biserica este Maica Domnului pe pământ”, a spus ÎPS Teodosie.
„Fără credință omul nu e om”
Arhiepiscopul Tomisului a atras atenția asupra confuziilor și crizelor morale din societatea contemporană, subliniind că omul nu poate avea echilibru fără credință și fără apartenență la Biserică.
„În zilele acestea, în vremurile acestea, sunt multe frământări și multe greutăți. Multe confuzii. Noi trebuie să avem o identitate, să aparținem unor părinți, să aparținem Bisericii, dacă suntem credincioși. Și fără credință omul nu e om, e altceva, se aseamănă cu necuvântătoarele”, a afirmat ierarhul.
ÎPS Teodosie a vorbit și despre gravitatea traficului de persoane, pe care l-a numit „un păcat atât de grav”, îndemnându-i pe tineri să rămână aproape de familie, de duhovnici și de valorile creștine.
„Noi nu trebuie să ajungem la trafic de persoane. Este un păcat atât de grav. Noi trebuie să rămânem sub oblăduirea părinților, a dascălilor, a duhovnicilor noștri. Și eu am duhovnic. Fără duhovnic nu ai o așezare adevărată, nu ai mijlocire către Dumnezeu”, a spus Arhiepiscopul Tomisului.
Îndemn la pace și stăpânire de sine
În cuvântul său, ierarhul le-a cerut elevilor să evite mânia și enervarea, pe care le-a descris drept începutul dezechilibrului sufletesc.
„Omul care se enervează, care se mânie și ține mânie, se și îmbolnăvește și nu mai are judecată deplină. Trebuie să avem judecată deplină tot timpul, rațiunea să lucreze conform conștiinței”, a afirmat ÎPS Teodosie.
De asemenea, acesta a evidențiat importanța colaborării dintre familie, școală și Biserică în educarea tinerilor.
„Iată ce fac școala, familia și Biserica. Când sunt cele trei prezente, familia, școala și Biserica, acestea vă cresc frumos și să creșteți frumos, să ajungeți oameni maturi și vrednici ai țării noastre și buni credincioși ai Bisericii noastre”, a transmis ierarhul.
La final, Arhiepiscopul Tomisului i-a binecuvântat pe elevi și i-a îndemnat să păstreze rânduielile Bisericii și să rămână aproape de Dumnezeu.
ADEVARULBISERICII.RO a transcris cuvântul rostit de ÎPS Teodosie, joi, 14 mai, la evenimentul „Mesajul meu anti-traficului de persoane” organizat de către elevii seminariști ai Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Dionisie Exiguul”, pe Faleza Cazinoului din Constanța:
„Hristos a înviat!
Iubiți părinți, iubiți elevi, doamnelor profesoare!
Voi, tinerii de acum, sunteți marea speranță a noastră de viitor. Copiii și tinerii trebuie să trăiască sub oblăduirea părinților și a dascălilor și sub acoperământul Bisericii, pentru că Biserica este Maica Domnului pe pământ.
Sigur, Biserica este cea mai puternică instituție, dacă o putem numi așa. Ea leagă cerul cu pământul, că noi trăim aici, pe pământ, în nădejdea că vom ajunge în cer. Credința aceasta ne spune.
Iată, în zilele acestea, în vremurile acestea, sunt multe frământări și multe greutăți, multe confuzii. Noi trebuie să avem o identitate, să aparținem unor părinți, să aparținem Bisericii, dacă suntem credincioși. Și fără credință omul nu e om, e altceva, se aseamănă cu necuvântătoarele. De aceea, iată, trebuie să avem identitate și țintă, un ideal.
Sigur, sunt, cum aflăm de la știrile atât de înfricoșătoare, de multe ori copii vânduți, ceea ce este foarte grav. Au mai fost vânduți oameni, dar cu purtarea de grijă a lui Dumnezeu, ca să fie de folos neamului lor, cum a fost vândut Iosif de frații săi.
Din invidie l-au vândut, pentru că era mai apreciat decât ei și a văzut acel vis providențial, nu era de acceptat. Dar Dumnezeu, pentru că era un om curat, l-a ajutat și a ajuns să-i ajute el pe cei care l-au vândut.
Noi nu trebuie să ajungem la trafic de persoane. Este un păcat atât de grav. Noi trebuie să rămânem sub oblăduirea părinților, a dascălilor, a duhovnicilor noștri. Și eu am duhovnic. Fără duhovnic nu ai o așezare adevărată, nu ai mijlocire către Dumnezeu. Duhovnicul îți este martorul faptelor vieții tale.
De aceea, să fiți cu luare aminte, să fiți buni, să fiți cuminți, să învățați, să vă iubiți, să nu vă mâniați niciodată, să nu vă enervați. Aceste două stări, dacă le promovați sau vă lăsați cuceriți de instinct și puneți rațiunea deoparte, sigur ne aduc într-o stare foarte gravă.
Omul care se enervează, care se mânie și ține mânie, se și îmbolnăvește și nu mai are judecată deplină. Trebuie să avem judecată deplină tot timpul, rațiunea să lucreze conform conștiinței, conștiința creștină curată să lucreze necontenit.
Toate să le începem cu rațiunea îmbrăcată din harul credinței, cu conștiința cea sigură, curată, din conștiința glasului lui Dumnezeu, cel mai fidel.
Rămâneți credincioși în toate, rămâneți pașnici, dăruiți-vă unul altuia din sufletul vostru ce aveți mai bun și mai frumos și să vă feriți și să-i ajutați pe cei care sunt în dezechilibru, să vă feriți a cădea în dezechilibru.
Începutul dezechilibrului este mânia și enervarea. Să nu le aveți pe acestea. De aceea, vă voi purta de grijă mereu elevilor de la seminarii și, la începutul postului, veți fi primii pe care îi voi spovedi pe toți.
Să vă ajute Dumnezeu și să fiți cuminți și toți să țineți rânduielile Bisericii, că fără rânduiala Bisericii nu este viață reală și nu este comuniune cu Dumnezeu, Care este Stăpânul vieții noastre, Cel Care este bun și numai cele bune dorește să le dea.
Vă felicit că vă organizați frumos, învățați cântece frumoase, poezii. Ați ascultat pe Becherel cât de frumos a recitat. Seminarul l-a format. Când a venit la seminar aproape că nu putea să vorbească, dar având dascăli buni și părinți purtători de grijă, iată ce fac școala, familia și Biserica. Când sunt cele trei prezente, familia, școala și Biserica, acestea vă cresc frumos și să creșteți frumos, să ajungeți oameni maturi și vrednici ai țării noastre și buni credincioși ai Bisericii noastre.
Doamne ajută!
Hristos a înviat!”


