Cardinalul german Gerhard Müller a publicat o declarație programatică în care critică dur conducerea Vaticanului și orientările unor grupuri de lucru ale Sinodului, precum și pozițiile unor episcopi germani privind promovarea agendei LGBT.
Critici la adresa direcției Vaticanului
Cardinalul susține că în Biserica Catolică ar avea loc o tentativă de „schimbare de paradigmă”, prin care doctrina strictă este înlocuită cu ceea ce el numește o „formă confortabilă de creștinism”, adaptată spiritului vremurilor. Potrivit lui Gerhard Müller, această direcție ar favoriza slăbiciunile umane în loc să încurajeze îndreptarea vieții spirituale.
Poziții dure privind tema LGBT
Cardinalul a calificat binecuvântarea uniunilor între persoane de același sex drept „falsă” și „blasfemiatoare”, afirmând că aceasta contrazice învățătura biblică despre creația omului ca bărbat și femeie. El a susținut că anumite cercuri din interiorul Bisericii Catolice promovează o ideologie pe care a descris-o drept un „model materialist al omului fără Dumnezeu”.
Critici la adresa episcopilor și teologilor
Gerhard Müller a criticat și pe acei episcopi și teologi care justifică păcatul prin noțiuni de „misericordie”, afirmând că aceștia ar înlocui ordinea divină cu interpretări considerate de el pseudo-teologice, influențate de sociologie și psihologie. Cardinalul a comparat situația actuală cu vechi erezii, precum maniheismul și pelagianismul, și a descris ideologia LGBT ca fiind o „forță distructivă” ce conduce la dezbinare și la pierderea vieții harice.


