Papa Francisc a decorat doi deputaţi români, pe Ovidiu Ganţ şi Silviu Vexler, ambii din partea minorităţilor naţionale, cu Ordinul „Pius al IX-lea” (Ordine Piano) în grad de cavaler, „pentru merite deosebite pentru Sfântul Scaun”, a anunţat Forumul Democrat al Germanilor din România (FDGR), printr-un comunicat de presă.
„Sanctitatea Sa Papa Francisc l-a decorat pe deputatul F.D.G.R. Ovidiu Ganţ cu Ordinul „Pius al IX-lea” (Ordine Piano) în grad de cavaler împreună cu colegul de parlament Silviu Vexler, reprezentantul minorităţii evreieşti. Propunerea pentru acordarea ordinului a venit din partea P.F. Lucian Cardinal Mureşan, care a şi înmânat personal însemnele şi diploma ordinului duminică, 22 septembrie, la Arhiepiscopia de la Blaj. Ordinul a fost instituit de Papa Pius al IX-lea în anul 1847 şi, conform reformei Papei Ioan Paul al II-lea din 1993, el este conferit în grad de cavaler laicilor pentru merite deosebite pentru Sfântul Scaun. Cei doi parlamentari români au fost decoraţi pentru susţinerea Bisericii Unite cu Roma”, se arată în comunicatul FDGR.
Liderul FDGR, Paul Porr, a declarat că această distincţie reprezintă „o deosebită onoare pentru minoritatea germană”.
„Considerăm această distincţie o deosebită onoare pentru minoritatea germană şi o apreciere a muncii depuse de deputatul Ovidiu Ganţ în Parlamentul României, al cărui preocupări nu se limitează la interesele grupului pe care îl reprezintă”, a spus preşedintele FDGR, Paul Porr.


