Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a transmis un mesaj Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei române, cu prilejul zilei de 10 Mai, sărbătoare cu semnificație istorică pentru Casa Regală și pentru statul român.
Patriarhul României evocă rolul Casei Regale în istoria României
În mesajul transmis la data de 10 mai 2026, Patriarhul Daniel subliniază că această zi reprezintă „un prilej de a rememora faptele luminoase legate de istoria Casei Regale și a Țării noastre”, evidențiind totodată rolul Bisericii Ortodoxe Române ca păstrătoare a memoriei naționale și a comuniunii dintre generații.
Patriarhul României amintește și deviza Casei Regale, „Nihil sine Deo” („Nimic fără Dumnezeu”), despre care afirmă că este „o mărturie a valorilor spirituale și eterne, pe care le-au apărat și promovat Domnitorii și Regii poporului român de-a lungul istoriei”.
160 de ani de la venirea Regelui Carol I în România
Preafericitul Părinte Daniel amintește în mesaj și faptul că, în anul 2026, se împlinesc 160 de ani de la sosirea oficială în România a Regelui Carol I.
Patriarhul precizează că, în acest context, la Catedrala Patriarhală istorică au fost comemorați Regele Carol I și Regina Elisabeta, Regele Ferdinand și Regina Maria, Regele Carol al II-lea și Regina Elena, precum și Regele Mihai I și Regina Ana.
Urări adresate Familiei Regale
La finalul mesajului, Patriarhul Daniel transmite felicitări și binecuvântări întregii Familii Regale a României și îndeamnă la păstrarea valorilor unității, libertății și identității naționale.
ADEVARULBISERICII.RO publică mesajul integral transmis de Patriarhul Daniel:
„Majestății Sale Margareta,
Custodele Coroanei române
Majestatea Voastră,
Hristos a înviat!
Ziua de 10 mai, sărbătoare națională, este un prilej de a rememora faptele luminoase legate de istoria Casei Regale și a Țării noastre, precum și de a arăta că Biserica Ortodoxă Română este păstrătoare a memoriei naționale și a comuniunii între generațiile trecute, prezente și viitoare. Deviza Casei Regale, Nihil sine Deo (Nimic fără Dumnezeu), este o mărturie a valorilor spirituale și eterne, pe care le-au apărat și promovat Domnitorii și Regii poporului român de-a lungul istoriei.
Totodată, ziua de 10 mai este declarată de Parlamentul României ca fiind și Ziua Independenței Naționale a României.
În anul 2026, în ziua de 10 mai, se împlinesc 160 de ani (1866-2026) de la sosirea oficială în România a Regelui Carol I, cel care a contribuit în mod deosebit la obținerea independenței țării noastre. În acest sens, la Catedrala Patriarhală istorică, astăzi, duminică, 10 mai, sunt comemorați, cu respect și evlavie, Regele Carol I și Regina Elisabeta, Regele Ferdinand și Regina Maria, Regele Carol al II-lea și Regina Elena, Regele Mihai I și Regina Ana.
Adresăm întregii Familii Regale a României felicitări, binecuvântări și calde urări de sănătate și ne rugăm Domnului nostru Iisus Hristos să ne ajute să păstrăm și să promovăm valorile unității, libertății și identității naționale, moștenite de la înaintași, ca fiind simboluri ale demnității poporului român, spre binele României și bucuria românilor de pretutindeni.
Cu stimă și binecuvântare,
† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române”



