Autoritățile israeliene intenționează să permită accesul pelerinilor în Biserica Sfântului Mormânt în Sâmbăta Mare, moment în care are loc coborârea Luminii Sfinte. Informația a fost transmisă către un grup de jurnaliști de surse din cadrul Patriarhia Ierusalimului.
Situația actuală și măsuri de securitate
În prezent, lăcașul de cult este închis pentru vizitatori, iar accesul este strict controlat de poliție, pe fondul situației de securitate din regiune. Potrivit sursei citate, schimbarea situației a devenit posibilă în urma unor înțelegeri legate de conflictul militar dintre Statele Unite ale Americii, Israel și Iran. De asemenea, nu este exclus ca Biserica Sfântului Mormânt să fie deschisă pentru rugăciune chiar înainte de Sâmbăta Mare.


