Episcopul Sofian a transmis o declarație fermă, răspunzând unor critici din interiorul Bisericii Ortodoxe Române care au interpretat întâlnirea sa cu Gigi Becali într-un mod negativ. Într-un mesaj publicat, PS Sofian a subliniat că recunoștința față de cineva nu reprezintă susținerea convingerilor politice sau religioase ale acelei persoane și că astfel de interpretări sunt încercări de denigrare.
ADEVARULBISERICII.RO publică mesajul integral al Preasfințitului Sofian Brașoveanul:
CLARIFICARE
Având în vedere faptul că unele persoane care sunt foarte preocupate, constat, în a interpreta negativ orice acţiune a mea şi a mă denigra pe urmă, cum se pricep mai bine, şi deoarece în acest demers este implicată şi maculată imaginea întregii Biserici, doresc să precizez următoarele:
Referitor la mine:
• Sunt mulțumit şi recunoscător lui Dumnezeu pentru toate darurile pe care mi le-a dat şi pentru slujirea pe care o am şi nu caut nimic altceva. Dacă strădania mea de a împlini această slujire, conform rânduielii Bisericii, principiilor şi puterilor mele, este interpretată ca alergare după alte funcții, asta este doar o problemă a „ochiului rău”.
• Atunci când am o relaţie cu alţi oameni, privat sau instituţional, nu înseamnă că le împărtăşesc convingerile şi opțiunile politice, religioase sau de altă natură. Când spun cuiva „mulţumesc” nu înseamă că fac politica lui sau a aliaţilor lui. Am relaţii cu oameni aparţinând unei multitudini de orientări politice, fără a adera la acestea; interacţionez cu oameni de diferite confesiuni şi religiii sau etnii, fără a renunţa să fiu român şi ortodox.
• Consider că dacă cineva – oricine ar fi – mi-a făcut un bine, se cuvine să recunosc acest bine şi să-i spun mulţumesc, ca un gest de normalitate a relațiilor umane.
• Nu am nici un fel de afiliere politică şi nu fac/promovez politica nimănui. Orice asociere a mea cu persoane sau partide politice sunt simple denigrări sau încercări de manipulare.
Referitor la cei care mă critică pe baza propriilor interpretări:
Un părinte bătrân de la mănăstirea Sâmbăta spunea: „Dragă, dacă-l cauți pe om de bun, bun îl găseşti; şi dacă-l cauți de rău şi rău îl găseşti.” Dânşii se străduiesc să mă caute şi să mă prezinte de rău. Într-un fel, pentru mine acest lucru e benefic, deoarece mă ajută să îndrept ceea ce, eventual, nu a fost făcut suficient de bine. Deci, le mulţumesc. Lor, însă, acest lucru nu le face bine. Căutarea şi amplificarea răului sau, mai rău, calomnia gratuită sau din interes, îmbolnăvesc şi descalifică moral pe oricine se îndeletniceşte cu aşa ceva. Din păcate, ei fac rău atât Bisericii, cât şi întregii societăţi. Când toată lumea contestă, denigrează şi maculează pe toată lumea se ajunge la ce constatăm, din păcate, în societatea noastră, la o lume învrăjbită, în care nu mai putem avea încredere în nimeni. Nu asta e calea recomandată de domnul Hristos, ci alta:
„Iertaţi şi vi se va ierta.” (Luca 6,37)
„Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.” (Matei 5,16)
+ Episcopul Sofian”


