Duminică, 20 octombrie 2024, în Duminica a 23-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, a oficiat Sfânta Liturghie la Altarul de vară al Mănăstirii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Coșoteni, Teleorman. În mijlocul obștii monahale și al credincioșilor prezenți, ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.
Soborul slujitorilor
Din soborul care l-a însoțit pe Preasfințitul Părinte Galaction au făcut parte părintele protosinghel Ciprian Florea, starețul Mănăstirii Coșoteni, alături de părintele protosinghel Calinic Stan, starețul Mănăstirii Crângu, părintele Cătălin Eugen Păunescu, consilier administrativ-bisericesc, precum și protopopii Sorin Marian Nistor (Alexandria), Cristian Ioana (Turnu Măgurele) și Mircea Ionescu (Roșiori de Vede). Arhidiaconul Alexandru Mărgărit și diaconul Laurențiu Lupu au contribuit la frumusețea slujbei împreună cu alți clerici prezenți.
Mesajul Evangheliei și semnificația spirituală
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Galaction a explicat semnificațiile Evangheliei Duminicii a 23-a după Rusalii, în care este prezentată vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor (Luca 8, 26-39). Preasfinția Sa a subliniat importanța apropierii de Dumnezeu și a vieții trăite în comuniune cu Biserica pentru a ne feri de influențele răului.
„În pericopa evanghelică pe care am ascultat‑o astăzi este relatată tămăduirea celui stăpânit de diavol, din ținutul Gherghesenilor, iar relatarea acestei minunate întâmplări ne oferă prilejul de a învăța pentru viața noastră duhovnicească lucruri noi, lucruri de care să ținem seama pentru confortul, pacea și liniștea vieții noastre. Această minune săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos ne duce cu gândul la două lucruri deosebite de care se cuvine să ținem seama în viața noastră: întâi de toate, acolo unde nu este Dumnezeu, acolo vine vrăjmașul și stăpânește, dacă trăim departe de Biserică. De asemenea, diavolii nu au stăpânire nici asupra oamenilor, nici asupra naturii înconjurătoare decât numai cu îngăduința lui Dumnezeu, iar de aceea avem nevoie să fim cât mai mult în preajma lui Dumnezeu, să‑L avem pe Acesta cât mai aproape de noi pentru că, acolo unde este Hristos, cel rău nu se apropie. Pe de altă parte, din finalul acestei relatări mai învățăm un lucru, și anume că pentru darurile și binefacerile pe care le primim de la Dumnezeu suntem datori să aducem recunoștință și mulțumire Tatălui ceresc. Trebuie să învățăm din relatarea acestei minuni că se cuvine să căutăm, să fim cât mai aproape de Dumnezeu, printr‑o viață curată, plină de credincioșie, de lucrarea faptelor credinței și, mai ales, după tradiția și rânduiala Bisericii noastre, prin împărtășirea cu Trupul și Sângele Mântuitorului Hristos, cu pregătirea cuvenită pentru a‑L primi pe Fiul lui Dumnezeu în trupul nostru și în inima noastră”, a explicat Preasfinția Sa.
Hirotesirea unui nou duhovnic
În cadrul Sfintei Liturghii, preotul George Sorin a fost hirotesit duhovnic, primind astfel responsabilitatea slujirii pastorale și duhovnicești pentru credincioșii din zona sa.
Această slujire arhierească a adus bucurie credincioșilor și monahilor din Mănăstirea Coșoteni, un loc de reculegere și rugăciune în Episcopia Alexandriei și Teleormanului.


