Prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, a abordat necesitatea de a se promova pacea şi situaţia din Ucraina în timpul vizitei sale la Vatican, unde a fost primit în audienţă de papa Leon al XIV-lea în Palatul Apostolic, informează EFE.
„Papa Leon al XIV-lea ne aminteşte tuturor că trebuie să fim făuritori de pace”, a scris premierul Poloniei în limba engleză pe contul său de pe reţeaua socială X după audienţă, însoţind mesajul cu o fotografie în care apare alături de suveranul pontif.
De asemenea, Donald Tusk a publicat următorul mesaj în limba poloneză: „Cu papa Leon al XIV-lea: despre responsabilitate, pace şi o lume care astăzi, mai mult ca oricând, are nevoie de solidaritate”.
După audienţă, premierul Tusk s-a întâlnit cu secretarul de stat al Vaticanului, cardinalul Pietro Parolin, şi cu secretarul pentru relaţiile cu statele şi organizaţiile internaţionale, monseniorul Paul Richard Gallagher.
În cadrul întâlnirii de la Secretariatul de Stat, cele două părţi şi-au exprimat opiniile despre situaţia internaţională „cu referire particulară la conflictul din Ucraina” şi la rolul Poloniei în cadrul Uniunii Europene, a informat biroul de presă al Vaticanului.
De asemenea, cei doi şi-au exprimat satisfacţia pentru bunele relaţii dintre Sfântul Scaun şi Polonia şi au abordat situaţia socială şi economică a ţării central-europene, precum şi relaţiile dintre biserica locală şi stat, în special în domeniul educaţiei şi în probleme de natură etică.


