Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, Kirill, i-a transmis un mesaj de felicitare directorului Serviciului de Informații Externe al Federației Ruse, Serghei E. Narîșkin, cu ocazia Zilei Victoriei.
În mesajul său, Patriarhul Kirill a subliniat importanța Zilei Victoriei pentru popoarele fostei Uniuni Sovietice și a evidențiat sacrificiul celor care au apărat țara în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a remarcat și contribuția serviciilor sovietice de informații în obținerea victoriei. El a adăugat că, în contextul actual, când există încercări de „denaturare a adevărului despre Marele Război pentru Apărarea Patriei și de diminuare a rolului poporului nostru în înfrângerea fascismului”, activitatea lui Serghei Narîșkin în fruntea Serviciului de Informații Externe și a Societății Istorice Ruse capătă o importanță deosebită.
În încheiere, Patriarhul Kirill i-a urat lui Serghei Narîșkin și colaboratorilor săi sănătate și ajutor divin în activitatea desfășurată „pentru binele Patriei”.
ADEVARULBISERICII.RO publică integral mesajul Patriarhului Moscovei și al Întregii Rusii, Kirill
”Dragă Serghei Evghenievici!
Vă felicit din inimă cu ocazia Zilei Victoriei.
Această sărbătoare ocupă un loc special în viața compatrioților noștri, care onorează invariabil eroismul taților și bunicilor lor, care au apărat libertatea țării lor natale cu mari costuri. Ofițerii de informații sovietici au scris o pagină glorioasă în analele Victoriei.
În circumstanțele actuale, când se fac încercări de a denatura adevărul despre Marele Război Patriotic și de a diminua rolul poporului nostru în înfrângerea fascismului, munca dumneavoastră ca șef al Serviciului de Informații Externe și al Societății Istorice Ruse capătă o semnificație deosebită.
Vă doresc dumneavoastră și colegilor dumneavoastră multă sănătate și ajutorul generos al lui Dumnezeu în munca dumneavoastră pentru binele Patriei.
Cu sinceritate,
+KIRILL, PATRIARHUL MOSCOVEI ȘI AL TUTUROR RUSII


