Patriarhul Ierusalimului, Teofil al III-lea, a primit un grup de pelerini din Moldova, format din preoți, monahii și credincioși, condus de Mitropolitul Petru al Moldovei. Potrivit informațiilor publicate de Patriarhia Ierusalimului, Patriarhul Teofil i-a întâmpinat și i-a binecuvântat pe membrii delegației venite din Moldova.
Ulterior, Patriarhul Ierusalimului i-a primit pe Gheorghios din Iope, pe arhimandritul Nifon, egumenul de la Remle, pe diaconul Hristos, pe părintele Isaac din Betleem și pe arhimandritul Ioan Meiu, reprezentantul Patriarhiei Române la Ierusalim.
Participare la un eveniment organizat de Ambasada Rusiei
În seara aceleiași zile, Arhiepiscopul Aristarh de Constantina, Mare Secretar al Patriarhiei Ierusalimului, și arhimandritul Hristodulos, secretarul Sfântului și Sfântului Sinod, l-au reprezentat pe Patriarhul Teofil la Ambasada Rusiei din Tel Aviv.
Participarea a avut loc în cadrul manifestării dedicate celei de-a 81-a aniversări a victoriei Rusiei împotriva naziștilor.


