Patriarhia Română – Administrația Patriarhală a primit autorizația pentru desființarea mai multor corpuri de clădire din orașul Pantelimon, județul Ilfov, în cadrul unui amplu proiect destinat dezvoltării unui centru de activități pentru tineret.
Autorizația a fost emisă de autoritățile locale din Pantelimon și vizează demolarea unor construcții existente pentru pregătirea viitoarei investiții.
Autorizație emisă pentru desființarea corpurilor de clădire
Potrivit anunțului public emis în conformitate cu prevederile Legii nr. 102 din 13 aprilie 2023, alineatul 23.3, Unitatea Administrativ-Teritorială a orașului Pantelimon a eliberat Autorizația de desființare nr. 111 din 5 mai 2026.
Documentul autorizează executarea lucrărilor de desființare pentru corpurile de clădire existente C1 – C13, inclusiv demolarea parțială a corpului C5.
Proiect dedicat activităților pentru tineret
Lucrările fac parte din investiția intitulată „Construire centru de activități cu tineretul – Sf. Ilie Tesviteanul: reabilitare clădiri existente, construcții noi, amenajare exterioară incintă, utilități, refacere împrejmuire”.
Proiectul urmează să fie realizat în orașul Pantelimon, strada Răscoalei nr. 3-5, județul Ilfov, pe terenul identificat prin tarla 65, parcelele 659 și 661, număr cadastral 121972.
Lucrările încep pe 11 mai
Conform anunțului oficial, lucrările de desființare au început azi, 11 mai 2026.


