Biserica de lemn din satul Hinchiriş, monument istoric, a fost salvată de la degradare prin proiectul „Ambulanţa pentru monumente”, cu susţinerea financiară a Consiliului Judeţean (CJ) Bihor.
Potrivit site-ului CJ, mai multe echipe de voluntari şi meşteri locali au finalizat recent restaurarea Bisericii de lemn din Hinchiriş, monument istoric datând din secolul 18 sau chiar mai devreme.
Lucrările au inclus îndepărtarea ţiglei vechi şi înlocuirea acesteia cu şindrilă nouă, consolidarea structurilor de lemn afectate şi restaurarea crucii de deasupra altarului.
Restaurarea s-a realizat prin proiectul „Ambulanţa pentru Monumente Bihor” al Asociaţiei Laborator Zero Pozitiv, şi a fost coordonată de o echipă de arhitecţi – Adrian Pescaru şi Greta Zsak, cu sprijinul voluntarilor şi meşterilor. La acest proiect a contribuit şi un meşter englez care studiază tehnicile de şindrilă din Europa.
Comunitatea locală din Hinchiriş a asigurat cazarea şi mesele pentru echipele de lucru.
CJ Bihor s-a alăturat iniţiativei alocând anul acesta un sprijin financiar de 225.000 de lei pentru restaurarea bisericilor de lemn din Hinchiriş şi din satul Margine, comuna Abram. Lucrările la biserica din Margine au fost finalizate în vară.
„Ambulanţa pentru monumente” este un proiect iniţiat de Asociaţia „Monumentum” şi sprijinit de „The King’s Foundation”, organizaţie prezidată de Majestatea Sa Regele Charles al III-lea. Această iniţiativă are ca scop salvarea şi protejarea monumentelor istorice valoroase din România.
Salvarea bisericilor de lemn este unul dintre proiectele care se regăsesc în Strategia integrată de dezvoltare durabilă a judeţului Bihor 2021 – 2027, aprobată de Consiliul Judeţean Bihor, se precizează în postarea CJ.


