O profesoară de religie din Constanța se confruntă cu acuzații grave din partea părinților elevilor săi. Aceasta ar fi colectat peste 35.000 de lei pentru organizarea unei excursii pe Valea Prahovei, însă sejurul nu a mai avut loc, iar banii nu au fost returnați.
Detalii despre excursie
Excursia, care urma să dureze cinci zile, a fost organizată pentru 20 de elevi care ar fi trebuit să fie cazați la o pensiune din apropierea unei mănăstiri. Costul per elev era de 1.760 de lei, însă profesoara le-a comunicat părinților că pensiunea a fost închisă, motiv pentru care excursia a fost anulată.
Lipsa de comunicare și absența prelungită
Deși profesoara a promis că va returna banii prin virament bancar, au trecut peste trei luni de la acest anunț, iar părinții nu au primit niciun ban înapoi. Situația este agravată de faptul că profesoara nu răspunde la apeluri și se află în concediu medical de la începutul anului școlar.
Reacția părinților
Nemulțumiți de lipsa de comunicare și de întârzierea restituirii banilor, părinții sunt hotărâți să depună o plângere la poliție pentru a recupera suma și pentru a obține răspunsuri în legătură cu situația creată.
Această situație ridică semne de întrebare atât în privința integrității organizării excursiilor școlare, cât și a responsabilităților profesorilor implicați.


