Preafericitul Părinte Gheorghe, Arhiepiscop de Noua Justiniana și al Întregului Cipru, va efectua prima sa vizită oficială în România săptămâna viitoare. Vizita are loc cu ocazia sărbătorii Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, una dintre cele mai importante sărbători religioase din capitală.
Moaștele Sfântului Lazăr, dar pentru pelerini
Un moment deosebit al vizitei va fi aducerea de către Arhiepiscopul Gheorghe a cinstitelor moaște ale Sfântului și Dreptului Lazăr, cel cunoscut ca prieten al Domnului. Acestea vor fi expuse pentru venerare pe Dealul Patriarhiei, în cadrul evenimentului Procesiunea Calea Sfinților, care va avea loc joi la amiază.
Participare la sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou
Duminică, în ziua sărbătorii Sfântului Dimitrie cel Nou, Arhiepiscopul Ciprului va sluji alături de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, într-o liturghie solemnă pe Dealul Patriarhiei.
Relații cordiale între Bisericile Ortodoxe
Preafericitul Părinte Gheorghe a fost ales în funcția de Arhiepiscop al Ciprului în decembrie 2022, succedându-l pe Arhiepiscopul Hrisostom al II-lea. Relațiile dintre Biserica Ortodoxă Română și cea din Cipru sunt de lungă durată, consolidate de schimburile spirituale și pelerinajele organizate. În august 2024, o delegație română a dus moaștele Sfântului Ciprian din București în Cipru, în semn de recunoștință și unitate între cele două biserici autocefale.
Autocefalia Bisericii Ciprului
Biserica Ortodoxă a Ciprului, care a primit autocefalia în anul 431, la Sinodul al III-lea Ecumenic, are o istorie îndelungată și joacă un rol esențial în viața religioasă a insulei cipriote. Arhiepiscopul Gheorghe este cel care, în prezent, conduce această venerabilă instituție, având jurisdicție asupra întregii insule.
Vizita sa la București și participarea la evenimentele dedicate Sfântului Dimitrie cel Nou subliniază încă o dată strânsa legătură dintre cele două biserici ortodoxe.


