Mitropolia Ortodoxă Română a celor două Americi a anunțat continuarea programului educațional „Cercetându-ți credința” pentru anul 2024-2025. Lansat inițial în timpul pandemiei de coronavirus, programul constă în conferințe săptămânale desfășurate exclusiv online, care aduc împreună preoți, profesori și credincioși interesați de aprofundarea cunoașterii biblice și a învățăturilor ortodoxe.
Programul întâlnirilor și invitații speciali
Întâlnirile au debutat în luna septembrie 2024 și vor continua pe fiecare fiecare an, având în zi de joi , prin intermediul platformelor ZOOM și pe YouTube. Programul va fi structurat astfel:
Prima joi a fiecărei luni: Părintele John Downie de la Parohia „Sf. Mihail” din Southbridge va susține un studiu biblic în limba engleză pe tema Sfintei Evanghelii de la Luca . Întâlnirea va fi găzduită pe ZOOM.
A doua joi a lunii: Catehisme pe tema Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor , susținute de mai mulți preoți din Mitropolie. Din ianuarie 2025, se va adăuga o serie de lecții despre Istoria Bisericii Ortodoxe Române, cu ocazia Centenarului Patriarhiei Române. Aceste întâlniri vor avea loc, de asemenea, pe ZOOM.
A treia joi a lunii: Protosinghelul Ieremia Berbec, starețul Mănăstirii „Sfântul Dimitrie cel Nou” din Middletown, va susține seri duhovnicești pe tema „Hristos în istorie” , conferințele fiind postate pe YouTube.
A patra joi a lunii: Profesorul Gheorghe Butuc de la Seminarul Teologic din Galați va conduce un studiu biblic în limba română, axat pe Sfânta Evanghelie de la Marcu , desfășurat pe ZOOM.
Detalii despre participare
Toate întâlnirile vor începe la orele:
07:00 pm (EST) – Ora standard a Coastei de Est a Statelor Unite,
06:00 pm (CET) – Ora Europei Centrale,
04:00 pm (PST) – Ora Pacificului.
Programul „Cercetându-ți credința” oferă o ocazie importantă pentru credincioșii ortodocși din diaspora română și din alte țări de a-și aprofunda cunoaștere a credinței și a interacțiunii directe cu teologii și preoții de renume.


