Secretarul de stat american Marco Rubio a plecat de la Vatican după o întâlnire cu papa Leon XIV-lea, organizată în urma criticilor repetate ale preşedintelui american Donald Trump care l-au vizat pe Suveranul Pontif în legătură cu războiul din Iran, relatează Reuters.
Rubio a petrecut două ore şi jumătate la Vatican înainte de a pleca însoţit de un convoi sub pază strictă.
Şeful diplomaţiei americane s-a întâlnit iniţial cu papa Leon, înainte de a discuta cu importanţi oficiali ai Vaticanului, între care şi secretarul de stat şi numărul doi al Vaticanului, cardinalul Pietro Parolin.
Papa Leon şi Marco Rubio au avut o întrevedere „amicală şi constructivă”, a declarat o sursă din cadrul Departamentului de Stat al SUA, relatează AFP.
Audienţa, care a durat aproximativ 45 de minute, „a subliniat caracterul solid al relaţiilor dintre Statele Unite şi Sfântul Scaun, precum şi angajamentul lor comun faţă de pace şi demnitatea umana”, a precizat Departamentul de Stat într-un comunicat.
Întâlnirea lui Rubio cu papa, prima dintre Suveranul Pontif şi un oficial al cabinetului Trump în aproape un an, pare să fi durat mai mult decât era planificat. Papa a sosit cu 40 de minute întârziere la o întâlnire ulterioară cu membri ai Vaticanului, cărora le-a mulţumit pentru răbdare.
Fotografiile publicate de Vatican de la întâlnire i-au arătat pe papa Leon şi Marco Rubio strângându-şi mâinile înainte de a se aşeza împreună la biroul oficial al papei din Palatul Apostolic.
Papa Leon, primul papă american, a atras furia preşedintelui Trump după ce a devenit un critic ferm al războiului dintre SUA şi Israel împotriva Iranului şi al politicilor anti-imigraţie dure ale administraţiei Trump.
Preşedintele SUA a continuat o serie fără precedent de atacuri publice la adresa papei în ultimele săptămâni, provocând reacţii critice din partea liderilor creştini din întreg spectrul politic.
La sosirea lui Marco Rubio la Vatican, premierul polonez Donald Tusk pleca de la o întâlnire cu papa Leon. El le-a spus jurnaliştilor că el şi Suveranul Pontif au discutat despre modalităţile de a consolida cooperarea internaţională şi de a genera speranţa în lume.
„Este încă posibil ca lumea să nu fie nevoită să se prăbuşească în haos, dacă oamenii buni, oamenii de bună-credinţă, se găsesc unii pe alţii şi acţionează în unitate”, a declarat Tusk în limba poloneză.


