După începerea operațiunii militare a Israel și a Statele Unite ale Americii împotriva Iran, comandamentul de apărare civilă israelian a anunțat interzicerea evenimentelor cu participare numeroasă, invocând riscul unor lovituri de represalii. Restricțiile au vizat nu doar școlile, aeroporturile și întreprinderile, ci și lăcașurile de cult, biserici, moschei și sinagogi.
Ramadan și Purim sub semnul restricțiilor
Pentru musulmanii care marchează Ramadan și pentru evreii care se pregătesc de sărbătoarea Purim, închiderea caselor de rugăciune reprezintă o încercare dificilă. De asemenea, creștinii și-au exprimat îngrijorarea în contextul apropierii Săptămânii Patimilor. Dacă înaintea loviturilor în moscheea Moscheea Al-Aqsa se puteau ruga până la 80.000 de persoane, organizarea rugăciunii colective din următoarea zi de vineri rămâne incertă.
Orașul Vechi din Ierusalim, închis publicului
Autoritățile au adoptat măsuri fără precedent, închizând Orașul Vechi din Ierusalim pentru toți, cu excepția rezidenților, clerului și angajaților serviciilor esențiale. În această zonă se află Biserica Sfântului Mormânt, Zidul Plângerii și moscheea Al-Aqsa. În ziua de sâmbătă, în timpul șabatului, credincioșii aflați în sinagogi au întrerupt rugăciunea pentru a se adăposti în buncăre.
Slujbe oficiate în biserici aproape goale
Clericii continuă să oficieze slujbe religioase, însă bisericile au rămas în mare parte goale din cauza restricțiilor impuse. „Preoții vor celebra slujba ca de obicei, dar nimeni nu va putea veni”, a declarat Farid Jubran, purtătorul de cuvânt al Patriarhatului Catolic din Ierusalim.


