Duminică, 22 septembrie 2024, Mitropolitul Teofan al Moldovei și Bucovinei a sfințit biserica Parohiei Bicazu Ardelean I din județul Neamț, prilej cu care a abordat tema Pescuirii Minunate din Evanghelie. În cadrul slujbei, Mitropolitul a îndemnat credincioșii să asculte „glasul Domnului” și să se aprofundeze în Sfânta Scriptură, subliniind importanța umilinței în viața spirituală.
„Trecând sau venind la sfânta biserică, să ascultăm glasul Domnului care spune: Mânați mai la adânc!, adică ați venit la sfânta biserică, ați venit în adâncul Scripturii, ați venit în adâncul Sfântului Mormânt de la Ierusalim, prelungit în Sfânta Masă din Sfântul nostru Altar.
Venind la Biserică, pătrundeți în profunzimea vieții sfinților, venind la biserică, ni se mărturisește că viața cea mai frumoasă este viața omului smerit, iar viața cea mai dificilă, cu toate bogățiile și funcțiile înalte, este cea a omului mândru, orgolios, stăpân pe sine, în sensul rău al cuvântului, cu scopul de a-i domina pe ceilalți.”, a explicat Înaltpreasfinția Sa.
La finalul ceremoniei, Mitropolitul Teofan a hirotesit iconomi stavrofori pe actualul preot paroh, Părintele Ionel Popoacă, și pe fostul paroh, Părintele Ioan Augustin Politic, recunoscând totodată contribuțiile susținătorilor parohiei prin diplome și distincții de vrednicie. Această biserică, ocrotită de Sfântul Dimitrie cel Nou, își are rădăcinile în piatra de temelie sfințită în 1999.


