Clopotniţa unei biserici din comuna Lădeşti a fost mistuită de flăcări, după ce sursa folosită pentru încălzirea lăcaşului de cult – o centrală termică situată la parterul construcţiei – ar fi explodat, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea.
Nu au fost identificate victime, potrivit sursei citate.
În zonă au fost trimise mai multe echipaje de pompieri de la Drăgăşani şi Măciuca, cu trei autospeciale de stingere cu apă şi spumă, o autospecială de intervenţie rapidă şi o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime, care au localizat şi stins incendiul în scurt timp, reuşind astfel să salveze biserica, aflată foarte aproape de clopotniţă.
„În incendiu au ars: clopotniţa în suprafaţă de 16 mp, construită din lemn şi structura metalică pentru clopot, acoperită cu tablă, iar la parter camera centralei termice în funcţiune. De asemenea, au fost deteriorate: centrala termică de 40 kw, pompa de căldură cu auxiliare, un frigider, o scară de aluminiu, coşul centralei termice şi o uşă de termopan. Cauza probabilă este explozia centralei termice”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Sorin Albinaru.
Reprezentantul ISU Vâlcea a mai precizat că zona va rămâne balizată, întrucât structura de rezistenţă a construcţiei este afectată şi există pericolul să se prăbuşească.


