A consemnat Maria Chirculescu
Cel mai iubit sfânt al sârbilor, Sfântul Vasile de Ostrog, a fost sărbătorit marți 12 mai 2026 (data de 29 aprilie, pe stil vechi) la mănăstirea sa aflată în Muntenegru, construită în jurul peșterii în care sfântul a viețuit în ultimii 15 ani ai vieții sale, pe o stâncă abruptă, la 2000 metri altitudine.
Iubitor de oameni și deoportivă mult iubit, Sfântul Vasile a fost venerat de mii de credincioși, unii sosiți din România. Doamna Catalina Lițu, coordonator al proiectului ”Bucuria Vindecării” de pe lângă Paraclisul Catedralei Naționale, a fost extrem de impresionată de ceea ce a vazut în dimineața hramului, la Manastirea Sfântului Vasile de Ostrog: ” erau foarte mulți tineri și copii, unii sosiți de la mare distanță (și de la 500 km, străbătuți pe jos), unii cu infirmitați, alții cu copii mici, unii erau desculți, din evlavie si dragoste pentru Sfântul Vasile… Oamenii aceștia au petrecut noaptea de primăvară sub cerul liber, dormind pe pături și saltele, direct pe stâncă, de-a lungul drumului în serpentine către mănăstirea rupestră…” Impresionat de credincioșia lor a fost și Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, invitat la această mare sărbătoare a poporului sârb, care a binecuvântat pelerinii pe parcursul drumului său spre Sfântul Locaș.
Sfânta Liturghie Arhierească
Sfânta Liturghie Arhierească a fost prezidată chiar de Înaltpreasfințitul Teofan, Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, și concelebrată de Înaltpreasfințitul Joanikie, Arhiepiscop de Cetinje și Mitropolit al Muntenegrului și Litoralului, gazda festivităților.
Au participat ca invitați ierarhi din mai multe continente: Înaltpreasfințitul Metodie, Arhiepiscop și Mitropolit de Budva și Nikșic; Înaltpreasfințitul Dimitrije, Arhiepiscop de Mostar și Trebinje și Mitropolit de Zahumlje și Herțegovina; Înaltpreasfințitul Maxim, Arhiepiscop de Los Angeles și America de Vest; Înaltpreasfințitul Irinej, Episcop de Washington și New York și America de Est; Înaltpreasfințitul Chiril, Episcop de Buenos Aires și America de Sud și Centrală, precum și de numeroși clerici și monahi.
La acesată mare sărbătoare au ținut să participe oficiali de cel mai înalt rang: președintele Muntenegrului, Jakov Milatović; viceprim-ministrul Momo Koprivica; ambasadorul Rusiei în Muntenegru, Aleksandar Lukashik; ambasadorul Serbiei în Muntenegru, Nebojša Rodić, precum și numeroși oaspeți de renume din viața politică și culturală a poporului sârb (popor care viețuiește deopotrivă în Serbia și în Muntenegru).
Predica Înaltpreasfințitului Maxim, Arhiepiscop de Los Angeles și America de Vest
După citirea Sfintei Evanghelii, predica a fost ținută de Înaltpreasfințitul Maxim (Vasilievici), din cadrul Diocezei Americii de Vest a Bisericii Ortodoxe Sârbe a Americii de Nord, Americii Centrale și de Sud.
Episcopul Maxim s-a adresat credincioșilor, spunând că ”Ostrog și Sfântul său sunt o mărturie nu doar a unei minuni, ci a prezenței lui Dumnezeu; iar Sfântul Vasile însuși nu este doar un nume în calendarul bisericesc, pe care îl pomenim de mai multe ori pe an, ci este un semn și o mărturie a prezenței Domnului în istorie, care conduce din istorie în veșnicie, în Împărăția Dumnezeului Treimic. Când Sfântul Iustin Popovici l-a descris pe Sfântul Vasile, a spus că Domnul l-a dăruit, așa cum face în toate timpurile, ca martor al slavei Sale și astfel devine martor și om al lui Dumnezeu, nu doar pentru un singur popor, nu doar pentru un singur loc, ci pentru orice grup sau categorie și este dăruit Bisericii, este dăruit lumii și este dăruit fiecărei persoane care găsește în el mângâiere, vindecare, iertare, pace și mântuire”.
Mitropolitul Ioanikie despre Sfânta Cuvioasă Parascheva
Mitropolitul Ioanikie, Arhiepiscop de Cetinje și Mitropolit al Muntenegrului și Litoralului, gazda acestei fastuoase celebrări a Sfântului Vasile de Ostrog, i-a salutat apoi pe ceilalți celebranți, pe oaspeții de seamă și pe credincioși:
”Dumnezeu să dea ascultare tuturor rugăciunilor voastre, pe care le-ați înălțat înaintea raclei Sfântului Vasile de Ostrog. Dumnezeu să vă răsplătească în mod special eforturile, pentru că am văzut că mulți oameni de pretutindeni au venit pe jos, în special copii și tineri. Mi-a fost milă de unii, văd că au deja bășici la picioare, dar aceasta va fi o binecuvântare pentru ei, pentru că sunt pe deplin convins că Sfântul Vasile îi va răsplăti din belșug pentru eforturile și dragostea lor. Și acești tineri care au venit la Mănăstirea Sfântului Vasile de Ostrog în aceste zile, dornici de biserică, vedem că ei caută sensul vieții – Domnul să le dea harul de a găsi tot ceea ce caută pentru mântuirea lor, de a-și cultiva talentele. Fie ca harul lui Dumnezeu care se revarsă prin mănăstirea Ostrog să-i lumineze, să-i întărească și să-i călăuzească de-a lungul tuturor zilelor vieții lor”.
”Este deosebit de important faptul că Mitropolitul Teofan din orașul Iași, unde se află moaștele Sfintei Petka [așa o numesc sârbii pe Cuvioasa Parascheva], a venit la Mănăstirea Ostrog, deoarece în Bjelopavlić, un număr mare de familii (peste trei sferturi dintre locuitori) o sărbătoresc pe Sfânta Petka, ca sfântă protectoare și ocrotitoare… Și ea este o mijlocitoare plină de har nu numai a celor care o celebrează ca sfântă ocrotitoare, ci a tuturor celor care se îndreaptă către ea. Așa cum Sfântul Vasile îi ajută pe toți cei care se roagă lui, fără nicio diferență” – a spus Mitropolitul Joanikie.
Mitropolitul Teofan despre Sfinții Vasile de Ostrog și Cuvioasa Parascheva
În cuvântul său, Înaltpreasfințitul Mitropolit Teofan a spus: ”La invitația extraordinară a Înaltpreasfințitului Părinte Joanikie, Arhiepiscop de Cetinje, Mitropolit de Muntenegru și Litoral și Exarh al Sfântului Scaun de Peć, am intrat în binecuvântatul vostru pământ, venind din orașul Iași, cetatea Sfintei Parascheva, ocrotitoarea Moldovei și a poporului ortodox din România. Sunt aici, ca pelerin, cu binecuvântarea Preafericitului Patriarh Daniel, împreună cu mai mulți credincioși din România, pentru a participa la această sfântă sărbătoare dedicată Sfântului Ierarh Vasile, după ce anul trecut, de sărbătoarea Sfintei Parascheva, Înaltpreasfințitul Mitropolit Joanikie ne-a încântat cu vizita sa la Iași.
Cât de minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi! Sfinții lui Dumnezeu adună în jurul lor ortodocși din diferite țări, care vorbesc limbi diferite, care se află la mari depărtări, dar care aparțin aceleiași Biserici a lui Hristos, una sfântă, sobornicească și apostolică. Sfântul Ierarh Vasile Făcătorul de Minuni de la Ostrog și Sfânta mult binefăcătoare Parascheva de la Iași sunt doi sfinți ai lui Dumnezeu, pe care creștinii ortodocși îi caută cu mare ardoare, care sunt înconjurați de multă evlavie duhovnicească și care aduc mult ajutor și binecuvântări cu rugăciunile lor” – a spus Mitropolitul Teofan.
”Înfrățire” între sfinți
Sfântul Vasile de Ostrog și Sfânta Cuvioasă Parascheva sunt înfrățiți în lucrarea lor de iubire și slujire pentru oameni, iar cele două Biserici Ortodoxe naționale consfințesc o dată în plus acest statut duhovnicesc. Spre slava Domnului, a Maicii Sale și a sfinților Săi, Ortodoxia creează legături puternice, dar greu reperabile pentru profani, între creștinii din această parte a lumii.
Credit foto și video: Catalina Lițu, Asociația ”Bucuria Vindecării”
Sursa text : https://manastirostrog.com/blog/2026/05/12/praznik-svetog-vasilija-proslavlen-u-ostrogu/18566/







