Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord, a efectuat o vizită pastorală între 28 și 30 noiembrie 2024, în comunitățile euharistice din Örebro, Eskilstuna și Uppsala, iar de sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României și al Episcopiei Europei de Nord, a săvârșit Slujba Privegherii și Dumnezeiasca Liturghie Arhierească în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm.
Cuvânt de încurajare pentru vremurile tulburi
În cuvântul său de învățătură, Episcopul Macarie a transmis un mesaj de unitate și iubire frățească către credincioși:
„Numai iubirea frățească ne poate ajuta să traversăm mai ușor aceste vremuri tulburi, crizele acestei lumi, dificultățile întâmpinate în viața personală sau de familie! Învățăm de la Apostoli, preaiubiții mei, dragostea și iertarea pe care ei înșiși au învățat-o. Și noi, împreună cu ei, o învățăm de la Mântuitorul Iisus Hristos, Cel care a fost chinuit, Cel care a fost batjocorit, Cel care a fost răstignit pe cruce. Și, cu toate că era însuși Dumnezeu, ca om a suferit durerea și umilința și nu a făcut altceva decât să iubească și să ierte pe cei care-L chinuiau. Pentru cei care-L chinuiau pe nedrept și-L ucideau, El a spus: ‘Părinte, iartă-le lor păcatul acesta!’ Această rugăciune au rostit-o toți mucenicii, Apostolii și urmașii acestora, până în zilele noastre.
Să ne gândim și la testamentul pe care ni l-au lăsat mărturisitorii din perioada comunismului, spunându-ne: ‘Nu ne răzbunați. Iertați-i pe toți, așa cum noi înșine i-am iertat!’ Aceasta este rugăciunea noastră, a Apostolilor și a mucenicilor. Atunci când suntem în vrăjmășie și chiar uciși, să spunem: ‘Doamne, nu le socoti celor care ne chinuiesc și ne ucid păcatul acesta. Doamne, iartă-le lor, că nu știu ce fac!’”
La slujbă a fost prezent și Daniel Ioniță, ambasadorul României în Regatul Suediei, care a mărturisit:
„Cu emoție și evlavie am participat și anul acesta la preafrumoasa slujbă susținută de Preasfințitul Părinte Macarie, cu prilejul sărbătoririi Sfântului Andrei, ocrotitorul României și ocrotitorul Episcopiei de Nord. Am fost emoționat și am reținut cu o plăcere duhovnicească imensă sfaturile preaînțeleptului nostru părinte, legate de necesitatea iubirii aproapelui nostru.”
Participare numeroasă și daruri pentru credincioși
La Sfânta Liturghie, desfășurată în capitala suedeză, au participat numeroși tineri români și suedezi membri ai Centrului pentru Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” (CTSM) al Episcopiei Europei de Nord. La finalul slujbei, Episcopul Macarie a oferit daruri copiilor și credincioșilor prezenți.
O misiune continuă în diaspora nordică
Această vizită reflectă grija constantă a ierarhului pentru comunitățile românești din diaspora nordică. Episcopul Macarie este cunoscut pentru eforturile sale de a menține credința ortodoxă și legătura cu valorile naționale în rândul românilor din Scandinavia, sprijinindu-i în viața lor spirituală și socială.
Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei a fost astfel prilej de comuniune și întărire duhovnicească pentru toți cei prezenți, sub binecuvântarea episcopului lor.


