În Arhiepiscopia Dunării de Jos, în fiecare zi, Comitetul pentru situaţii de urgenţă de la Centrul eparhial monitorizează prin protoierii şi parohii forma de ajutor local, protopopesc şi eparhial pentru cei loviţi de furia apelor.
Duminică, de la Centrul eparhial va pleca o autoutilitară cu hrană caldă pentru cei ce sunt în prima linie în ajutorarea sinistraţilor din judeţul Galaţi.
În următoarea zi, la prima oră, după retragerea apelor şi deschiderea căilor de acces către zona afectată de viituri şi inundaţii, un convoi cu opt autoutilitare pline cu apă şi pâine va ajunge la semenii noştri greu încercaţi din Câmpia Covurluiului, şi anume în localităţile Cuza Vodă, Pechea, Slobozia Conachi şi Costache Negri.
De asemenea, print-un exerciţiu umanitar extraordinar împlinit cu dragoste şi devotament de preoţii, pompierii, militarii, rudele celor afectaţi de inundaţii şi mulţi voluntari, sinistraţii sunt cazaţi la oameni şi ajutaţi să treacă mai uşor peste situaţia grea care a apărut în viaţa lor.
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel se roagă pentru toți cei afectați de inundații și a aprobat un ajutor de urgență pentru sinistrații din județul Galați.
De asemenea, cei care vor să ofere sprijin financiar victimelor inundațiilor pot face donații în următorul cont deschis special de Arhiepiscopia Dunării de Jos: RO33RNCB0141032864090007




















