Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord, i-a conferit fostului arbitru Alexandru Tudor distincția Ordinul Eparhial „Crucea Nordului”. Ceremonia a avut loc duminică, 29 septembrie 2024, la finalul Sfintei Liturghii oficiată la biserica românească din Vejle-Kolding, Danemarca.
Alexandru Tudor, unul dintre cei mai cunoscuți arbitri români, a fost prezent în comunitatea românească din Danemarca cu prilejul unui eveniment organizat de Centrul de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” al Episcopiei Europei de Nord. Distincția i-a fost acordată în semn de recunoaștere pentru contribuțiile sale la promovarea valorilor creștine și a implicării în evenimentele Bisericii Ortodoxe Române din diaspora.
Eveniment sportiv caritabil și cinstirea moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae
Cu ocazia prezenței sale în Danemarca, fostul arbitr Alexandru Tudor a participat la un turneu de fotbal caritabil organizat sâmbătă de Centrul de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”. Competiția sportivă a reunit 12 echipe din Danemarca, Suedia, Norvegia, Germania și România. Turneul a avut un scop filantropic, fondurile strânse fiind destinate unei familii din parohia Vejle-Kolding pentru a acoperi costurile unei intervenții medicale urgente pentru copilul lor.
Cu acest prilej, au fost aduse de la București moaștele Sfântului Ierarh Nicolae de la Biserica „Sfântul Gheorghe” Nou. Racla cu cinstitele moaște a fost adusă vineri de preotul paroh Emil Nedelea Cărămizaru, oferind credincioșilor din diaspora un moment de profundă închinare și comuniune spirituală.
Competiția sportivă și premiile acordate
Turneul de fotbal a fost un succes, cu participarea unor echipe din mai multe țări. Trofeul „Sfântul Voievod Constantin Brâncoveanu” a fost câștigat de echipa parohiei românești din Rynkøbing-Skjern, Danemarca, care va expune trofeul în noua biserică parohială recent achiziționată de comunitate. Echipa Parohiei și Primăriei din comuna Spermezeu, județul Bistrița-Năsăud, satul natal al Episcopului Macarie, s-a clasat pe locul al doilea, iar locul al treilea a fost obținut de echipa Parohiei din Ikast, Danemarca.
La eveniment a participat și Ambasadorul României în Danemarca, Anton Niculescu, însoțit de echipa de fotbal a Ambasadei României de la Copenhaga.
Cariera de excepție a arbitrului Alexandru Tudor
Alexandru Tudor este unul dintre arbitrii români cu cele mai multe meciuri arbitrate în prima ligă de fotbal din România, având un total de 381 de meciuri. Debutul său în Divizia A a avut loc pe 15 mai 1999, în partida dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj. În 2001, Tudor a devenit arbitru FIFA, iar primul său meci internațional a fost un duel Under 21 între Cipru și Irlanda, pe 23 martie același an. De asemenea, în 2008 a debutat în Liga Campionilor, arbitrând meciul dintre FC Barcelona și Basel.
Într-un interviu acordat Agenției de știri Basilica, Alexandru Tudor și-a exprimat opiniile despre competițiile sportive organizate de Biserică, subliniind importanța sportului ca mijloc de educație și dezvoltare a tinerilor în spiritul valorilor creștine.
Un exemplu de implicare socială și spirituală
Distincția primită de Alexandru Tudor reprezintă o recunoaștere a angajamentului său în slujba valorilor creștine și a implicării în activități sportive și caritabile, consolidând astfel legătura dintre credință, sport și comunitatea românească din diaspora.


