Pe 30 septembrie 2024, Patriarhul Daniel al Bisericii Ortodoxe Române a sărbătorit 17 ani de la întronizarea sa ca patriarh. ADEVARULBISERICII.RO a aflat, în exclusivitate în România, că Mitropolitul Antonie de Volokolamsk, președintele Departamentului de Relații Externe al Patriarhiei Moscovei, i-a transmis o scrisoare de felicitare Întâistătătorului Bisericii noastre, așa cum ne-au transmis sursele noastre de la Patriarhia Română.
În mesajul său, Mitropolitul Antonie l-a felicitat pe Patriarhul Daniel pentru devotamentul său pastoral și pentru contribuția sa la dezvoltarea vieții bisericești. Mitropolitul a subliniat faptul că Patriarhul Daniel este un „arhipăstor devotat” și un „model de sfințenie”, fiind un demn urmaș al patriarhilor români de seamă precum Miron, Nicodim, Iustinian, Iustin și Teoctist.
Așa cum ADEVARULBISERICII.RO a publicat în exclusivitate, Patriarhul Kirill al Moscovei a transmis, de asemenea, un mesaj personal de felicitare Patriarhului Daniel, subliniind importanța relațiilor frățești între cele două Biserici Ortodoxe și rugându-se pentru sănătatea și binecuvântările patriarhului român în continuarea misiunii sale.
Citește și: EXCLUSIV ADEVARULBISERICII.RO Patriarhul Rusiei i-a scris Patriarhului Daniel al Bisericii Ortodoxe Române
ADEVARULBISERICII.RO prezintă, în exclusivitate în România, scrisoarea pe care i-a trimis-o Patriarhului Daniel:
”Preafericirea Voastră!
Cu ocazia aniversării zilei de întronizare a Preafericirii Voastre ca Patriarh, primiți cele mai sincere felicitări din partea mea pentru această aniversare semnificativă.
Sunteți un arhipăstor devotat și un neobosit lucrător în via spirituală a Bisericii Ortodoxe Române, fiind așezat pe candelabrul înalt al slujirii de Patriarh, urmând cu vrednicie pe marii Patriarhi ai României: Miron, Nicodim, Iustinian, Iustin și Teoctist.
Îndreptându-vă eforturile spre desăvârşirea sfinţilor, la lucrul slujirii, spre zidirea trupului lui Hristos (Efeseni 4:12), demonstrați o grijă activă pentru dezvoltarea vieții bisericești pe toate planurile și pentru slava numelui lui Dumnezeu, oferind prin devotamentul și evlavia Voastră personală un exemplu de urmat pentru turma Voastră (1 Petru 5:3).
Mă alătur astăzi la această sărbătoare, din toată inima Vă doresc sănătate, ajutor constant de Sus și întărire pentru mulți și binecuvântați ani ai Patriarhatului Voastră pașnic și binecuvântat.
Cu evlavioasă dragoste în Domnul,
Președintele Departamentului de Relații Externe al Patriarhiei Moscovei,
Mitropolitul Antonie de Volokolamsk”.

