În cadrul rubricii „Răspunsul ierarhului”, ÎPS Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, a răspuns unor întrebări și sugestii venite din partea unei credincioase referitor la calitatea lumânărilor comercializate de Arhiepiscopie și la programul slujbelor de Priveghere la hramurile Mănăstirii „Sfântului Ioan cel Nou”.
Calitatea lumânărilor – linie de producție în testare
Credincioasa a semnalat probleme legate de calitatea lumânărilor din parafină vândute de Arhiepiscopie, menționând că acestea se topesc rapid și sunt dificil de utilizat, în comparație cu cele de ceară, care erau disponibile anterior. În răspunsul său, ÎPS Calinic a explicat că recent a fost instalată sau nouă linie de producție pentru lumânări , iar în prezent se testează compoziția și procesul tehnic pentru a găsi cea mai bună variantă. „Încă se testează compoziția și procesul tehnic, pentru găsirea variantelor optime”, a precizat ierarhul.
Programul slujbelor de Priveghere
O altă solicitare din partea credincioasei a vizat programul slujbelor de Priveghere de la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”, în special în cadrul hramurilor, care încep să seara mai târziu, făcând participarea dificilă pentru familiile cu copiii mici sau pentru cei care au obligații de serviciu. ÎPS Calinic a explicat că, fiind Catedrala Arhiepiscopală, programul slujbelor respectă tipicul specific catedralelor, ținând cont și de organizare a Sfintei Liturghii după Utrenie.
„Programul slujbelor este cel al catedralelor, ținând cont și de fapt că după Slujba Utreniei este săvârșită slujba Sfintei Liturghii”, a explicat ierarhul.
ADEVARULBISERICII.RO prezintă mesajul complet, așa cum apare el pe pagina arhiepiscopiasucevei.ro.
”„Sărut mâna,
Înaltpreasfințite Părinte,
Aș avea două întrebări/rugăminți:
Prima: de ceva vreme ați schimbat lumânările pe care le vinde Arhiepiscopia cu niște lumânări groaznice, din parafină. Înainte erau niște lumânări ok, din probabil amestec ceară cu ceva, dar oricum foarte bune. Problema este că aceste lumânări noi sunt pur și simplu inutilizabile. La preț de lumânări de ceară ele nu ard nici măcar 5-10 minute. În condiții de caniculă se topesc instant, în mână, nu ajungi cu ele la lumânărar… este o bătaie de joc. Ok, nu sunt bani pentru lumânările adevărate, dar măcar micșorați prețul… aceleași lumânări se pot lua din Bazar la 0.5 lei. Vă rog faceți ceva, ori aduceți lumânări normale, cum erau înainte, ori scădeți prețul. Este o risipă de bani pentru credincioși și poate o jignire pentru Dumnezeu să aprindem lumânări din cele mai ieftine, vorba vine să aprindem, pentru că ele nu rezistă nici 5 minute, se topesc instant.
Punctul 2: vă rog frumos regândiți slujbele de Priveghere cu ocazia hramului Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou”, măcar de Sânziene, în sensul ca să mutați Privegherea la un 6-7 PM (18-19) după amiaza, astfel încât să putem participa și noi cei cu copii mici sau cu serviciu a doua zi. La ora 21 este foarte greu, nu suntem toți călugări. Pentru cei cu copii mici este imposibil. Sau cei care lucrează de la 8 AM. Vă rog, am observat că la Patriarhie slujba Privegherii pentru Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou începe la ora 5 PM (17) și ține până pe la 21. Un interval de timp foarte rezonabil. Nu știu la Iași acum, dar când eram studentă în Iași, chiar și acolo începea la un 7 PM (19).
Vă rog să țineți cont. Când trăia Înaltul Pimen, Dumnezeu să-l odihnească cu drepții, am mers an de an la Priveghere în cinstea Sfântului Ioan cel Nou, începea la 6 PM (18), dar acum este aproape imposibil, trebuie să ai mașină etc. (pentru mine, de exemplu, ca femeie nu este ușor să merg pe jos sau chiar cu taxiul după ora 12 noaptea).
Vă rog, faceți ceva. Mulțumesc.
Sărut mâna”
L.P.
Doamne, ajută!
Având în vedere achiziționarea unei noi linii de producție a lumânărilor, care a fost recent instalată, încă se testează compoziția și procesul tehnic, pentru găsirea variantei optime.
În ceea ce privește programul slujbelor de Priveghere la hramurile Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou, fiind Catedrala Arhiepiscopală, programul slujbelor este cel al catedralelor, ținând cont și de faptul că după Slujba Utreniei este săvârșită slujba Sfintei Liturghii în interiorul bisericii (acum în renovare) sau a paraclisului.
Pace și liniște sufletească!”


