În Ternopil, Ucraina, persoane necunoscute au vandalizat două biserici aparținând Bisericii Greco-Catolice Ucrainene (UGCC) cu simboluri satanice, potrivit Poliției din regiunea Ternopil. Pe porțile de intrare ale Bisericii Sfinților Petru și Pavel și pe fațada Bisericii Sfântul Ioan Teologul au fost inscripționate simboluri cu numărul „666”.
Primarul orașului Ternopil, Serghei Nadal, a condamnat incidentul, descriindu-l drept o acțiune premeditată și menționând că „aceste acte de vandalism reprezintă o profanare a sfintelor lăcașuri din Ternopil. Vom sprijini autoritățile în investigarea și tragerea la răspundere a celor vinovați.”
Poliția a deschis un dosar penal pentru huliganism conform articolului 296 din Codul Penal al Ucrainei și examinează înregistrările video de pe camerele de supraveghere pentru a identifica făptașii.
Incidentul a provocat îngrijorare în comunitatea religioasă din Ternopil, iar Consiliul Bisericilor din regiune a reacționat cu fermitate, cerând măsuri de protecție sporite pentru lăcașurile de cult.


